Precizujú sa kritéria určenia daňovej rezidencie právnickej osoby
Právnická osoba je podľa § 2 písm. d) Zákon o dani z príjmov rezidentom Slovenska, ak má sídlo alebo miesto skutočného vedenia na území SR. Pri pojme „sídlo“ dochádza k doplneniu odvolávky na Obchodný zákonník a zároveň sa spresňuje aj kritérium „miesto skutočného vedenia“. V zmysle novely sa za miesto skutočného vedenia považuje také miesto, kde sa vytvárajú, alebo prijímajú zásadné riadiace rozhodnutia a obchodné rozhodnutia pre právnickú osobu ako celok. To platí bez ohľadu na to, či sú tieto rozhodnutia prijímané orgánmi právnickej osoby alebo inými osobami. V nadväznosti na to sa za zásadné rozhodnutia pre právnickú osobu ako celok nepovažujú rozhodnutia za menšie organizačné celky právnickej osoby, ani rozhodnutia administratívneho charakteru. Tieto ustanovenia sú dôležité najmä pre spoločnosti s medzinárodnou vlastníckou štruktúrou, a to najmä tie, ktoré majú holdingové spoločnosti v zahraničí.
Zmeny v uplatnení zníženej sadzby 15 %
S účinnosťou od 1.1.2021 sa 15 % sadzba dane ponecháva iba pre daňovníkov (právnické osoby alebo fyzické osoby živnostníkov podľa § 6 ods. 1 a ods. 2), ktorých zdaniteľné príjmy nepresiahnu za zdaňovacie obdobie 49 790 eur. Táto zmena sa vzťahuje aj na subjekty, ktoré majú postavenie mikrodaňovníka. Pre tieto účely sa za príjmy budú považovať iba zdaniteľné príjmy. Pre zdaňovacie obdobie 2020 pre použitie sadzby 15% platí limit príjmov až do 100 000 eur.
Vypúšťa sa výnimka pre cezhraničných pracovníkov
Zmení sa postup pri určovaní daňovej rezidencie fyzických osôb podľa § 2 písm. e) Zákona o dani z príjmov, ktoré denne prekračujú hranice do SR za účelom výkonu závislej činnosti a ktoré by za iných okolností boli daňovými rezidentmi SR. Od 1.1.2021 sa daňová rezidencia týchto fyzických osôb určuje podľa rozhraničovacích kritérií definované v príslušnej zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia. Obdobne sa bude postupovať pri určení daňovej rezidencie právnických osôb, t.j. konflikt dvojitej rezidencie sa vyrieši v súlade s ustanoveniami príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
Oslobodenie plnenia poskytovaného v rámci aktívnej politiky práce „Prvá pomoc“
Od zdanenia sa oslobodzujú plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky práce na projekty na podporu udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti so šírením ochorenia COVID- 19. Týka sa to príjmov plynúcich z čerpania príspevkov nazvaných „Prvá pomoc“, ktoré sú určené na podporu zamestnávateľov počas pandémie. Obdobne sa oslobodzuje plnenie poskytované Ministerstvom kultúry na podporu umelcov. V nadväznosti na oslobodenie uvedených príjmov bude potrebné z daňových výdavkov vylúčiť výdavky vynaložené na príjmy nezahŕňané do daňového základu.
Daňový výdavok mikrodaňovníka pri odpise pohľadávky
Podľa § 20 ods. 23 Zákona o dani z príjmov môže mikrodaňovník tvoriť opravnú položku k pohľadávke, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov v súlade s účtovníctvom. Spresnením § 19 ods. 2 písm. r) Zákona o dani z príjmov sa od 1.1.2021 umožní uplatniť do daňových výdavkov odpis takejto pohľadávky u mikrodaňovníka do výšky tvorenej opravnej položky.
Ročné zúčtovanie dane bude môcť vykonať ktorýkoľvek zamestnávateľ
Od 2021 bude možné požiadať o ročné zúčtovanie dane ktoréhokoľvek zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a od ktorého zamestnanec poberal príjmy zo závislej činnosti počas zdaňovacieho obdobia. Ročné zúčtovanie mohol doteraz vykonať len posledný zamestnávateľ, u ktorého si zamestnanec uplatňoval nezdaniteľnú čiastku základu dane na daňovníka a daňový bonus. Súčasne sa spresňuje aj postup výpočtu ročného zúčtovania dane.
Vyrovnanie rozdielu medzi zaplatenými a splatnými preddavkami sa od roku 2021 nevykoná
Podľa Zákona o dani z príjmov platného do 31.12.2020 platilo, že ak z podaného daňového priznania daňovníkovi vyplývalo platiť vyššie preddavky na daň z príjmov, bol tento daňovník povinný do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania preddavky na daň vyrovnať tak, aby boli od začiatku zdaňovacieho obdobia zaplatené vo výške, ktorá mu vychádza platiť po podaní daňového priznania.
Novelou zákona sa z § 42 ods. 9 Zákona o dani z príjmov vypúšťa povinnosť daňovníka zaplatiť vzniknutý rozdiel na preddavkoch zaplatených a splatných od začiatku zdaňovacieho obdobia do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po lehote na podanie daňového priznania. Preddavky zaplatené na príslušné zdaňovacie obdobie sa započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.
Zrušenie oslobodenia 13. a 14. platov
S účinnosťou od 1.1.2021 sa ruší oslobodenia príjmu, ktoré sú poskytované zamestnancom za prácu pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a vianočných sviatkov t.j. 13. a 14. platov. Oslobodenie bolo možné poslednýkrát si uplatniť pri poskytnutí príjmov pri príležitosti vianočných sviatkov, vyplatené zamestnancom najneskôr 31.12.2020.
Postupná zmena výšky daňového bonusu na dieťa
Stav platný do 30.6.2021:
Vek dieťaťa pre účely určenia výšky DB | Od 1.1.2021 do 30.6.2021 |
Do 6 rokov | 2 x DB |
Nad 6 rokov | 1 x DB |
Zmeny od 1.7.2021
Vek dieťaťa pre účely určenia výšky DB | Od 1.7.2021 do 31.12.2021 | Od 1.1.2022 Do 31.12.2022 |
Do 6 rokov | 2 x DB | 2 x DB |
Nad 6 rokov do 15 rokov | 1,7 x DB | 1,85 x DB |
Nad 15 rokov | 1 x DB | 1 x DB |
Zrušenie nezdaniteľnej čiastky základu dane na kúpeľnú starostlivosť
Od roku 2021 dochádza k zrušeniu nezdaniteľnej časti základu dane na kúpeľnú starostlivosť. Poslednýkrát bude možné si túto nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť za zdaňovacie obdobie 2020.
Spresňuje sa definícia daňovníka nespolupracujúcich štátov
Od roku 2021 z národného zoznamu spolupracujúcich štátov, ktorý je zverejnený vždy k 1.1. kalendárneho roka, Ministerstva financií SR vylúči štáty, ktoré:
- sú na EÚ zozname nespolupracujúcich jurisdikcií na daňové účely, uverejnenom v Úradnom vestníku EÚ tzv. „black list“;
- neuplatňujú daň z príjmov právnických osôb,
- uplatňujú sadzbu dane z príjmov právnických osôb vo výške 0 %.
Ak by bol nespolupracujúci štát zmluvným štátom SR na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, tento štát nebude zaradený na národný zoznam spolupracujúcich štátov. Uvedené však nemá vplyv na uplatnenie danej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
Deň vzniku stálej prevádzkarne
V zmysle nového znenia § 49 ods. 8 ZDP, ak zahraničný platiteľ dane (podľa § 48 ods. 1 písm. a)) ZDP zistí, že mu v predchádzajúcom zdaňovacom období vznikla stála prevádzkareň na území Slovenska je povinný splniť si dodatočne povinnosti vzťahujúce sa na zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane na území SR (t. j. odvedenie dane z príjmov zo závislej činnosti, podanie prehľadov, hlásení a pod.). Zahraničný platiteľ dane podáva daňové priznanie do konca tretieho mesiaca po zistení tejto skutočnosti a v rovnakej lehote zaplatí aj daň. Uvedené platí pre zahraničného daňovníka, ktorý na území SR zamestnával zamestnancov s obmedzenou daňovou povinnosťou. Vznik stálej prevádzkarne sa posudzuje odo dňa začatia výkonu činnosti „na mieste“ t.j. na území SR, ktorý vyplýva zo zmluvných vzťahov (napr. obchodné zmluvy).
Ďalšie zmeny od 1.1.2021
- Zrušilo sa zvýhodnené daňové odpisovanie budov v kúpeľníctve
- Zrušilo sa zvýhodnené daňové odpisovanie podnikových bytov
- Ruší sa nezdaniteľná časť základu dane z príjmov fyzických osôb, a to úhrada za kúpeľnú starostlivosť a s ňou spojené služby do výšky 50 eur za rok