O vyslanie do Rakúska ide vtedy, keď zamestnávateľ na plnenie zmluvnej povinnosti dočasne nasadí svojich pracovníkov na inom pracovisku.
Od toho je potrebné odlíšiť cezhraničné dočasné pridelenie pracovných síl. O to ide vtedy, keď zamestnávateľ (prideľujúci zamestnávateľ) dáva svojich zamestnancov k dispozícii na poskytovanie pracovného výkonu tretej osobe (užívateľský zamestnávateľ).
Pri vyslaní a dočasnom pridelení pracovných síl do Rakúska treba rešpektovať nasledujúce predpisy a nariadenia:
- Pracovnoprávne predpisy a minimálna mzda
Pri vysielaní a dočasnom pridelení pracovníkov do Rakúska treba dodržiavať časti rakúskeho pracovného práva, pokiaľ sú pre vyslaných a dočasne pridelených zamestnancov/zamestnankyne výhodnejšie ako príslušné predpisy v štáte pôvodu.
Dodržiavať treba najmä rakúske predpisy o ochrane zamestnancov. Ďalej treba rešpektovať rakúske predpisy o pracovnom čase a dobe odpočinku, ktoré sú upravené v prvom rade v Zákone o pracovnom čase (AZG), ako aj v Zákone o dobe odpočinku (ARG), ako aj v kolektívnych zmluvách. Kolektívne zmluvy sú nadpodnikové písomné dohody, ktoré sa uzatvárajú medzi združeniami zamestnávateľov, oprávnenými rokovať o kolektívnych zmluvách, a zamestnávateľmi (spravidla medzi odbormi a zamestnávateľskými zväzmi).
Normálny týždenný pracovný čas je v zásade 40 hodín. Odchýlky môžu byť dohodnuté v kolektívnych zmluvách.
O skutočne odpracovaných časoch všetkých vyslaných zamestnancov/zamestnankýň sa musia viesť záznamy. Záznamy musia byť, ako aj iné podklady, ktoré umožňujú kontrolu odmeňovania, pripravené na mieste výkonu práce. Porušenie povinností viesť a mať v pohotovosti záznamy o pracovnom čase sa prísne postihuje a pokutuje.
Zamestnanci/zamestnankyne, ktorí/é sú vysielaní/é na výkon práce do Rakúska, majú nárok na prinajmenšom takú odmenu vrátane mimoriadnych platieb, nadčasov a iných príplatkov a prídavkov, ktorá v Rakúsku prislúcha podľa zákona, vyhlášky alebo kolektívnej zmluvy (minimálna mzda). Zamestnanci/zamestnankyne dočasne pridelení do Rakúska majú taký nárok, aký je dohodnutý v kolektívnej zmluve pre zamestnávajúci podnik v Rakúsku alebo v kolektívnej zmluve o dočasnom pridelení pracovných síl.
- Ohlasovacie a iné formálne povinnosti
Podniky, ktoré majú svoje sídlo v členskom štáte EÚ alebo EHP alebo vo Švajčiarsku, musia vyslanie alebo dočasné pridelenie zamestnancov/zamestnankýň nahlásiť pred začiatkom práce takzvanému Centrálnemu koordinačnému úradu na kontrolu nelegálneho zamestnávania prostredníctvom formulára ZKO 3 (pre vyslanie) alebo ZKO 4 (pre dočasné pridelenie). Tieto formuláre vo všetkých jazykoch sa nachádzajú na internetovej stránke rakúskeho Spolkového ministerstva financií.
Vysielajúce podniky so sídlom v členskom štáte EÚ/EHP alebo vo Švajčiarsku, vyslaní zamestnanci/zamestnankyne ktorých sú príslušníkmi tretieho štátu, potrebujú podľa § 18 ods. 12 Zákona o zamestnávaní cudzincov potvrdenie EÚ o vyslaní. Vystavuje ho AMS (Služby trhu práce Rakúska), keď je vyslaná pracovná sila riadne zamestnaná vo vysielajúcom štáte a počas vyslania je zamestnaná podľa rakúskych mzdových a pracovných podmienok. Chorvátski zamestnávatelia potrebujú za určitých okolností na základe zvláštneho ustanovenia takisto potvrdenie EÚ o vyslaní.
Podniky so sídlom v treťom štáte, ktoré vysielajú pracovné sily, nemusia podávať hlásenie na ZKO (Centrálny koordinačný úrad). Rakúsky zamestnávateľ musí o povolenie na vyslanie alebo povolenie na zamestnanie na požiadať priamo u AMS.
V prípade dočasného pridelenia podnikom z tretích štátov potrebuje rakúsky podnik, v ktorom bude dočasne pridelená pracovná sila zamestnaná, špeciálne povolenie na dočasné pridelenie. O povolenie na dočasné pridelenie sa musí požiadať na živnostenskom úrade a poskytuje sa, ak existujú určité predpoklady. Následne treba požiadať o povolenie na zamestnanie u AMS.
- Právo na pobyt
Vyslané alebo dočasne pridelené pracovné sily, ktoré sú príslušníkmi tretieho štátu, potrebujú vízum a pri pobyte dlhšom než 6 mesiacov povolenie na pobyt. Občania/občianky EÚ potrebujú pri pobyte dlhšom než tri mesiace potvrdenie o pobyte.
- Sociálne poistenie
Vyslané alebo dočasne pridelené pracovné sily zostávajú poistené podľa právnych predpisov o sociálnom poistení vysielajúceho štátu, ak
- vyslanie alebo dočasné pridelenie bude pravdepodobne trvať maximálne 24 mesiacov a
- vyslaní alebo dočasne pridelení zamestnanci/zamestnankyne nenahrádzajú pracovné sily, ktorých čas vyslania uplynul (nejde o reťazové vysielanie).
Ak sú tieto predpoklady splnené, oprávnený nositeľ sociálneho poistenia vysielajúceho štátu vystaví potvrdenie A1 (potvrdenie, že vyslané alebo dočasne pridelené pracovné sily už sú poistené vo vysielacom štáte). Rakúske právne predpisy o sociálnom poistení sa použijú, ak predpoklady nie sú splnené.
- Aké podklady musia byť k dispozícii
V tom mieste v Rakúsku, na ktoré budú vyslaní alebo dočasne pridelení zamestnanci/ zamestnankyne nasadení, príp. na inom mieste musia byť pripravené nasledujúce podklady v nemeckom jazyku:
- dokument o sociálnom poistení A1
- kópia hlásenia o vyslaní
- mzdové podklady, z ktorých vyplýva, aká odmena patrí zamestnancom a zamestnankyniam počas ich zamestnania v Rakúsku a skutočne sa vypláca.
- V prípade, že zamestnanec/zamestnankyňa má byť vyslaný/á z členského štátu EÚ (s výnimkou Chorvátska), ale sám/sama nemá štátnu príslušnosť členského štátu EÚ alebo je chorvátskym štátnym príslušníkom/chorvátskou štátnou príslušníčkou, pracovné povolenie vysielajúceho štátu
- záznamy o pracovných časoch
Kontaktná osoba vo firme MSCT: Mag. Florian Würth, konateľ