Výmena generácií v rodinnej firme je náročná operácia s celým majetkom podniku. Riešením je konsolidácia majetku.
Zamyslime sa, ako vyzerá klasická organizácia rodinného podnikania. Pôvodný zakladateľ bol väčšinou zvyknutý riadiť podnik sám alebo so svojím partnerom. Prvá, tzv. zakladateľská generácia často nevenuje dostatočnú pozornosť plánovaniu budúcnosti pre ďalšie generácie.
Sústredí sa najmä na príležitosti, ktoré sú v danom čase výhodné a prinášajú rodinnému podnikaniu „ovocie“. Vo chvíli, keď prídu na rad potomkovia, či už počas aktívneho podnikateľského života zakladateľa alebo až pri odovzdaní podniku ďalšej generácii, ide o obrovskú výzvu pre rodinný podnik.
Pýtate sa prečo? Lebo namiesto jedného hlavného názoru pôvodného zakladateľa (zakladateľov) sú v hre zrazu aj názory nových členov podniku (potomkov). Začlenenie potomkov do rodinného podnikania a celkovo výmena generácií je jednorazová operácia s celým majetkom podniku, ktorú už často nie je možné vrátiť späť. V tomto dôležitom momente zmeny rodinné firmy mnohokrát podcenia prípravu a zlyhávajú.
Zmena, ktorú prináša výmena generácií vo firme, sa, nie bez príčiny, považuje za najväčší obchod, aký zakladatelia v rodinnom podniku realizujú. Ak v tomto momente nie je rodina obozretná a opatrná, tak sa jej majetok môže postupne medzigeneračne „vyparovať“.
Existuje riešenie? Áno. Volá sa konsolidácia rodinného majetku. Hlavným cieľom konsolidácie je vyhnúť sa rozdrobeniu strategického majetku medzi ďalšie generácie a zaistiť zodpovedajúcu podporu blízkym osobám rodiny. Majetok musí ostať vždy pevne v rukách najbližšej rodiny a nesmie byť rozptýlený medzi jednotlivé rodinné vetvy. Či už medzi expartnerov, ktorí boli v manželskom vzťahu, alebo medzi iné osoby mimo hlavnej rodiny. Konsolidácia rodinného majetku je najdôležitejšou témou, ktorá by mala rezonovať pri akomkoľvek rodinnom podnikaní.
Článok vyšiel aj na blogu SME: https://blog.sme.sk/kino/ekonomika/rodinne-firmy-vymena-generacii-je-najdolezitejsim-obchodom-rodiny-1-cast