Superodpočet môže využiť každý daňovník, ktorý realizuje projekt VaV a je právnickou osobou, alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP. Uvedené daňové subjekty nemusia byť zamerané len na VaV a nemusia ho mať zapísaný ako predmet činnosti v obchodnom registri.
Superodpočet sa uplatní v podobe zníženia základu dane o náklady vynaložené na výskumno-vývojovú činnosť, pričom táto činnosť môže byť vykonaná na interné alebo komerčné účely.
Od základu dane zníženého o odpočet daňovej straty je možné aktuálne odpočítať:
- 100 % nákladov vynaložených na VaV v zdaňovacom období;
- dodatočných 100 % z priemerného medziročného nárastu nákladov vynaložených na VaV.
V praxi to znamená, že daňovníci môžu vzhľadom k aktuálnej sadzbe dane z príjmov právnických osôb ročne ušetriť 21 % a viac z nákladov, ktoré boli vynaložené v rámci realizácie projektu VaV.
*Držitelia osvedčenia o spôsobilosti vykonávať VaV si môžu uplatniť tento superodpočet iba v prípade, že nerealizujú projekt na účely predaja nehmotných výsledkov VaV.
Superodpočet si daňovník uplatní v daňovom priznaní a v prípade, ak si ho nemôže uplatniť napr. z dôvodu vykázania daňovej straty alebo nedostatočného základu dane, odpočet si môže uplatniť najviac v piatich zdaňovacích obdobiach bezprostredne nasledujúcich po zdaňovacom období, v ktorom nárok na odpočet vznikol.