Mag. Martin Kiňo
Partner spoločnosti
martin.kino@moore-slovakia.sk
DOBROVOĽNÁ PREVIERKA DANÍ A ÚČTOVNÍCTVA ZODPOVEDNÉHO MAJITEĽA/ ŠTATUTÁRA: Prečo sa rozhodnúť pre dobrovoľnú previerku daní a účtovníctva, aj keď táto povinnosť nevyplýva zo zákona?
Zmena legislatívy od roku 2020 postupne zmierňuje pravidlá pre povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom. Z tohto dôvodu sa do popredia dostáva čoraz viac dobrovoľná previerka daní a účtovníctva.
1. Previerka daní a účtovníctva = „alfa a omega“ správne vykázaného základu dane
Základ dane spoločnosti vychádza primárne z účtovného výsledku hospodárenia, preto správne vedené účtovníctvo je prvým a tým najpodstatnejším predpokladom správneho výpočtu dane z príjmov. Dobrovoľná previerka účtovníctva preto znižuje riziko daňových dopadov vyplývajúcich z nesprávneho zaúčtovania účtovných prípadov.
2. Previerka daní a účtovníctva = bez rizika pokút v budúcnosti
Skutočnosť, že niektorým „väčším“ spoločnostiam vyplýva zákonná povinnosť štatutárneho auditu neznamená, že ostatné „menšie“ spoločnosti môžu viesť účtovníctvo nedbalo. Pokuty za nesprávne vedenie účtovníctva sú relatívne prísne, v niektorých prípadoch až vo výške 2 % celkovej sumy vykázaného majetku v súvahe.
3. Previerka daní a účtovníctva = cenné skúsenosti a znalosti nezávislých odborníkov
Daňová a účtovná legislatíva sa neustále mení. Čo platilo minulý rok, už nemusí platiť tento. Zamestnanci účtovného oddelenia sú často zahltení bežnou administratívou a nesledujú ju na dennej báze, preto náš tím expertov môže upozorniť na tieto zmeny a priniesť nový nezávislý pohľad. Často sa tiež stáva, že účtovník ani nevie, že určitá transakcia má daňové dopady.
Okrem toho, vykonávanie finančného dohľadu nezávislou treťou stranou, ktorá nemá žiadny typ konfliktu záujmov s overovanou spoločnosťou, zabezpečuje neutrálnu revíziu finančných informácií a vnútorných kontrol, čo prináša aj vyššiu dôveryhodnosť a spoľahlivosť voči tretím stranám.
Naši zamestnanci majú niekoľkoročné skúsenosti naprieč rôznymi odvetviami, čo im, okrem iného, umožňuje upozorniť klienta na najčastejšie chyby z praxe a poskytnúť mu cennú “best practice”.
4. Previerka daní a účtovníctva = dane ako bonus
Štatutárny audit pracuje s určitou hladinou významnosti, preto sa venuje daňovým otázkam len v obmedzenom rozsahu a preto nemusí odhaliť všetky daňové riziká a chyby, ktoré môžu v prípade daňovej kontroly viesť k pokutám zo strany daňového úradu. Daňová previerka je tiež základom pre možnosť daňovej optimalizácie do budúcna.
5. Previerka daní a účtovníctva = efektívne nastavené vnútorné procesy
Dobrovoľná previerka pomáha určiť slabé stránky vnútornej kontroly a implementovať postupy na ich vyriešenie alebo ich zníženie na maximum, umožňuje zníženie rizika vzniku podvodov alebo k ich predchádzaniu. Vedenie spoločnosti tak získa ďalšiu záruku, že účtovné a daňové kontroly a procesy sú efektívne a správne nastavené.
6. Previerka daní a účtovníctva = formality bokom
Dobrovoľná previerka účtovníctva a daní nevyžaduje štandardnú audítorskú správu, ktorá by bola predmetom zverejňovania. Expertný tím svoje zistenia uvádza do svojej správy a k zisteniam vydáva svoje odporúčania, samozrejme, ktorá je určená výhradne pre klienta a preto môže byť koncipovaná menej formálne a čo najzrozumiteľnejšie pre klienta. Daňový poradcovia sú viazaní povinnosťou mlčanlivosti v súvislosti s výkonom daňového poradenstva na základe zmluvy s klientom.
Kedy môže byť dobrovoľná previerka obzvlášť užitočná?
Na aké hlavné oblasti sa zameriavame pri dobrovoľnej previerke?
Oblasť účtovníctva
Oblasť daní
Čo má spoločné dobrovoľná previerka s due diligence a dobrovoľným auditom a aký je medzi nimi rozdiel?
Due diligence, dobrovoľný audit a dobrovoľná previerka účtovníctva a daní predstavujú všetky tri overenie spoločnosti, ktoré nevyplýva zo zákona. Základný rozdiel medzi nimi je však v osobe, ktorej sú výstupy z overenia určené.
Due diligence predstavuje hĺbkové finančné, účtovné a daňové overenie spoločnosti, často z dôvodu potenciálnej investície do overovanej spoločnosti, teda bežne ho vyžaduje potenciálny investor. Štandardne sa zameriava okrem účtovnej a daňovej oblasti aj na preverenie finančnej situácie podniku. Jej prvoradým cieľom je identifikácia všetkých potenciálnych rizík, ktoré môžu ovplyvniť hodnotu preverovaného podniku. Súčasťou tohto poradenstva môže byť preto aj pomoc v rokovaní o transakčnej dokumentácii ako aj právne due diligence.
V niektorých prípadoch sa spoločnosť môže rozhodnúť pre dobrovoľný audit, často z dôvodu zvýšenia dôveryhodnosti svojich finančných výkazov voči tretím stranám (napr. z dôvodu požiadavky materskej spoločnosti alebo financujúcej inštitúcie). V týchto prípadoch sa štandardne vypracúva štandardná audítorská správa, ktorá je aj predmetom zverejnenia.
Či už máte záujem o dobrovoľnú previerku účtovníctva a daní, due diligence alebo dobrovoľný audit, radi Vám poskytneme naše odborné služby s dlhoročnými skúsenosťami v tejto oblasti.
Mag. Martin Kiňo
Partner spoločnosti
martin.kino@moore-slovakia.sk
JUDr. Elena Olejníková
Daňový poradca
elena.olejnikova@moore-slovakia.sk