Registrácia daňovníkov z úradnej moci
Mení sa registračná a oznamovacia povinnosť súvisiaca s daňovou registráciou daňovníkov – fyzických aj právnických osôb z úradnej moci. Po zapísaní daňovníka (napríklad obchodnej spoločnosti) do registra právnických osôb sa posúva s účinnosťou od 1. 1. 2022 automatická daňová registrácia, ktorú bude vykonávať daňová správa. Uvedená skutočnosť je definovaná v §49a ods. 1 Zákona o dani z príjmov, ako aj § 52zzk ods. 1 Zákona o dani z príjmov.
Zavedenie nových pravidiel pre hybridné reverzné nesúlady – od 1.1.2022
S implementáciu smernice ATAD 2 sa zavádzajú nové pravidlá týkajúce sa hybridných nesúladov so zámerom predchádzať nezdaneniu príjmov, k čomu dochádza pri reverzných hybridných subjektoch. Podľa smernice bude subjekt považovaný za samostatného daňovníka, ak ho štát, kde bol subjekt založený, bude považovať za transparentný, a takto bude vnímaný aj z pohľadu krajiny nerezidentného zakladateľa spoločnosti. Pravidlá sa vzťahujú na príjmy, ktoré by inak neboli v obidvoch krajinách zdanené.
Od 1.1.2022 sa do zákona vkladá § 17j, ktorý obsahuje definíciu pojmov „transparentný subjekt“ a „reverzný hybridný subjekt“. V zmysle tohto ustanovenia sa transparentným subjektom rozumie verejná obchodná spoločnosť alebo komanditná spoločnosť so sídlom na území SR, subjekt s právnou subjektivitou a subjekt bez právnej subjektivity, založené alebo zriadené na území SR, ktorých príjmy (výnosy) sú zdaňované až na úrovni spoločníkov alebo príjemcov príjmu (výnosu) plynúceho od subjektu s právnou subjektivitou alebo príjemcov príjmu (výnosu) plynúceho od subjektu bez právnej subjektivity.
V prípade reverzného hybridného subjektu sa jedná o situáciu, kedy tá istá entita je považovaná:
- z pohľadu štátu jej založenia za transparentnú – príjmy sa zdaňujú na úrovni spoločníka a
- z pohľadu štátu jej zakladateľa je považovaná za samostatného daňového subjektu (netransparentnú) – príjmy sa zdaňujú na úrovni spoločnosti – čím vzniká riziko dvojitého nezdanenia.
Podľa § 17j Zákona o dani z príjmov príjmy pripadajúce na zahraničných (nerezidentných) spoločníkov, ktoré spĺňajú podmienku vlastníctva 50 % a viac podielu na transparentnej spoločnosti, budú zdaňované na úrovni tejto transparentnej spoločnosti so sadzbou dane určené pre daň z príjmov právnických osôb vo výške 21 %, ak tieto príjmy nie je možné zdaniť prostredníctvom stálej prevádzkarne ani v štáte rezidencie transparentnej spoločnosti, ani v zahraničí.
V nadväznosti na nové pravidlá sa od 1.1.2022 zavádza nová oznamovacia povinnosť pre zahraničných spoločníkov transparentných spoločností podľa § 49a Zákona o dani z príjmov. Zahraniční spoločníci spĺňajúci kritériá účasti na základnom imaní, hlasovacích právach alebo majúcich právo na podiel na zisku najmenej 50 %, budú musieť deklarovať status transparentnej spoločnosti, aby sa mohol uplatniť správny spôsob jej zdaňovania.
Rozširovanie CFC pravidiel na fyzické osoby – od 1.1.2022
Pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti (CFC pravidlá) sú opatrenia na zamedzenie presunu ziskov do daňových rajov. S novelou zákona sa od 1.1.2022 uplatňujú aj pre fyzické osoby. Najčastejšie ide o schránkové firmy založené v štátoch s nízkymi resp. nulovými daňovým zaťažením, ktorých činnosť ovplyvňujú slovenské fyzické osoby. Príjmy plynúce z nich však týmto spôsobom nie sú zdanené na území SR ako dividendy, avšak zdaňujú sa minimálnou sadzbou dane alebo vôbec.
Pod pojmom zahraničná kontrolovaná spoločnosť (ďalej len „CFC“) sa rozumie situácia, ak:
- fyzická osoba sama alebo spolu so závislými osobami má priamy, nepriamy, resp. nepriamy odvodený podiel na základnom imaní, hlasovacích právach alebo má právo na podiel na zisku najmenej 10%, alebo má skutočnú kontrolu nad touto spoločnosťou;
- kontrolovaná zahraničná spoločnosť je daňovníkom nespolupracujúceho štátu, alebo nie je daňovníkom nespolupracujúceho štátu, ale efektívne zdanenie príjmu je nižšie ako 10%.
Efektívne zdanenie sa vypočíta ako podiel preukázateľne zaplatenej dane z príjmov CFC a výsledku hospodárenia CFC.
V novom § 51h Zákona o dani z príjmov dochádza k nastaveniu CFC pravidiel pre fyzické osoby v zmysle čoho, sa budú podiely na zisku (dividendy) z CFC zdanené už v momente ich potencionálneho nároku daňovníka (FO) a nie až pri vyplatení. Takéto priradené dosiaľ nevyplatené dividendy sa zdaňujú prostredníctvom osobitného základu dane so sadzbou dane 25 % alebo 35 % (CFC z nespolupracujúceho štátu). Osobitne sa upravujú situácie priamej a nepriamej účasti na CFC spoločnosti, ako aj zápočet dane.
Oznámenie o výške a splatnosti preddavkov na daň z príjmov od 1.1.2022
Od roku 2022 správca dane oznámi všetkým daňovníkom, ktorí podali daňové priznanie k dani z príjmov výšku a splatnosť preddavkov na daň z príjmov, a to najneskôr 5 dní pred splatnosťou preddavkov (§ 42 ods. 13 ZDP).