Transpozície práva Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 957/2018/EÚ z 28. júna 2018, ktorou sa mení smernica 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb do právneho poriadku SR.
- Rozširuje sa pôvodný rozsah tzv. tvrdého jadra smernice z tzv. minimálnych mzdových taríf na aplikáciu ďalších povinných zložiek mzdy,
- Zabezpečenie porovnateľných pracovných a mzdových podmienok pre zahraničných vyslaných zamestnancov k slovenskému užívateľskému zamestnávateľovi:
Hosťujúci (zahraničný) zamestnávateľ je podľa § 5 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce (ďalej už len „ZP“) povinný počas vyslania svojho zamestnanca na územie SR vyplácať zamestnancovi mzdu a ďalšie náležitosti v súlade so ZP, ďalšími predpismi v oblasti pracovného práva a kolektívnymi zmluvami vyššieho stupňa platnými na území SR pokiaľ ide o:
- minimálnu mzdu,
- minimálne mzdové nároky,
- mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas,
- mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok,
- mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu,
- mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu,
- mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu,
- mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce,
- iné povinné zložky mzdy (vyplývajúce napr. z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa),
- náhradu mzdy za dovolenku.
Pri posudzovaní, či plnenie, ktoré poskytuje hosťujúci zamestnávateľ, je mzdou, sa použije § 118 ZP.
Povinnosťou hosťujúceho zamestnávateľa bude poskytovať vyslaným zamestnancom náhrady pri pracovnej ceste alebo pri ceste do obvyklého miesta výkonu práce na území SR podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, resp. podľa príslušnej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa a to:
- náhradu cestovných výdavkov,
- náhradu výdavkov za ubytovanie pri pracovnej ceste,
- stravné.
Pre uvedenú povinnosť bude možné započítať aj náhradu cestovných výdavkov, náhradu výdavkov za ubytovanie a stravné alebo iné porovnateľné plnenie poskytnuté hosťujúcim zamestnávateľom podľa práva štátu, z ktorého je zamestnanec vyslaný na výkon prác pri poskytovaní služieb.
- Rozdelenie vyslania podľa dĺžky vyslania:
- krátkodobé vyslanie (12 mesiacov, resp. 18 mesiacov) – aplikácia podmienok tvrdého jadra,
- dlhodobé vyslanie (nad 12 mesiacov, resp. nad 18 mesiacov) – aplikácia celého pracovného práva SR s výnimkou pravidiel založenia, vzniku, skončenia a zániku pracovného pomeru a zákazu výkonu inej zárobkovej činnosti počas trvania pracovného pomeru a zákaz konkurenčnej činnosti.
- Počítanie obdobia vyslania pri reťazovom vyslaní,
- Nové informačné povinnosti užívateľského zamestnávateľa voči dočasnému zamestnávateľovi v prípade vyslania zamestnanca užívateľským zamestnávateľom.
V prípade, že Vás problematika vyslaných zamestnancov zaujala, radi zodpovieme Vaše dodatočné otázky naším odborným tímom daňových a mzdových poradcov. Kontaktujte nás.