V nasledujúcom článku by sme Vám radi priniesli novinky týkajúce sa slovenských verejných obchodných a komanditných spoločností, ak sú kontrolované alebo vlastnené zahraničnými osobami.
Nové pravidlá pre transparentné subjekty a ich zahraničných spoločníkov, komplementárov a príjemcov príjmu
Implementáciou smernice ATAD 2 sa od 1.1.2022 do zákona o dani z príjmov vkladajú pravidlá pre reverzný hybridný subjekt, ktoré zavádzajú zdanenie príjmov (výnosov) tuzemského transparentného subjektu, v časti pripadajúcej na jeho spoločníka, komplementára alebo príjemcu týchto príjmov(výnosov), v akej nie sú zdaňované podľa zákona o dani z príjmov, ani podľa daňových predpisov platných v zahraničí, ak tuzemský hybridný subjekt je tzv. reverzným hybridným subjektom. Na účely zavedenia pravidiel sa v zákone o dani z príjmov zavádza definícia pojmu „transparentný subjekt“ a „reverzný hybridný subjekt“. V zmysle tohto ustanovenia sa transparentným subjektom rozumie verejná obchodná spoločnosť alebo komanditná spoločnosť so sídlom na území SR, subjekt s právnou subjektivitou a subjekt bez právnej subjektivity, založené alebo zriadené na území SR, ktorých príjmy (výnosy) sú v plnom alebo čiastočnom rozsahu zdaňované až na úrovni spoločníkov, komplementárov alebo príjemcov príjmu (výnosu) plynúceho od subjektu s právnou subjektivitou alebo príjemcov príjmu (výnosu) plynúceho od subjektu bez právnej subjektivity.
Následne v prípade reverzného hybridného subjektu sa jedná o situáciu, kedy tá istá entita je považovaná:
- z pohľadu štátu jej založenia za transparentnú – príjmy sa zdaňujú na úrovni spoločníka, komplementára alebo príjemcu príjmu
- z pohľadu štátu jej zakladateľa (nerezidenta SR – spoločník, komplementár, iný príjemca) je považovaná za samostatný daňový subjekt (netransparentná entita) – príjmy sa zdaňujú na úrovni spoločnosti – čím vzniká riziko dvojitého nezdanenia.
Podľa zákona o dani z príjmov príjmy pripadajúce na zahraničných (nerezidentných) spoločníkov, komplementárov alebo príjemcov príjmu, ktorí spĺňajú podmienku vlastníctva, hlasovacích práv alebo podielu na zisku 50 % a viac na transparentnej spoločnosti, budú zdaňované na úrovni tejto transparentnej spoločnosti so sadzbou dane určené pre daň z príjmov právnických osôb vo výške 21 %, ak tieto príjmy nie je možné zdaniť prostredníctvom stálej prevádzkarne ani v štáte rezidencie transparentnej spoločnosti (v našom prípade v SR), ani v zahraničí. Z rakúskeho pohľadu je slovenská komanditná spoločnosť (tak ako komanditista, tak aj komplementár) vnímaná ako transparentný subjekt. V Rakúsku sú zisky slovenskej osobnej spoločnosti podľa článku 23 ods. 2 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia so Slovenskom pri uplatnení výnimky progresívneho postupu zdanenia, pokiaľ sa jedná o zisky právnických osôb (a nie len o obyčajnú správu majetku), zo zdanenia vyňaté.
V nadväznosti na tieto nové pravidlá sa od 1.1.2022 zavádza aj nová oznamovacia povinnosť pre zahraničných spoločníkov, komplementárov alebo príjemcov príjmu transparentných spoločností podľa zákona o dani z príjmov. Zahraniční spoločníci, komplementári a poberatelia príjmu spĺňajúci kritériá účasti na základnom imaní, hlasovacích právach alebo majúcich právo na podiel na zisku najmenej 50 %, budú musieť deklarovať status transparentnej spoločnosti (či sa spoločnosť považuje za hybridný subjekt), aby sa mohol uplatniť správny spôsob jej zdaňovania.
Upozorňujeme, že podľa prechodných ustanovení sa táto oznamovacia povinnosť vzťahuje už aj na existujúce subjekty, teda ak boli splnené podmienky uvedené vyššie k 31. decembru 2021 a platili aj po 31. decembri 2021, oznámenie je potrebné podať najneskôr do 31. januára 2022. Jeho vzor je zverejnený na stránke FRSR v časti Daňové a colné formuláre.
Nakoľko je podľa slovenského zákona o dani z príjmov príjmom dosahovaným v stálej prevádzkarni aj príjem zahraničných spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti, ktorý im plynie z účasti v týchto spoločnostiach, situácie, v ktorých sa bude prakticky aplikovať ustanovenia zákona o dani z príjmov, budú však relatívne obmedzené.
Výplata podielov na zisku komanditistom komanditných spoločností
Zatiaľ čo pravidlá pre reverzný hybridný nesúlad sa týkajú vo väčšine prípadov zahraničných spoločníkov a komplementárov komanditných spoločností, komanditisti komanditných spoločností by nemali zabúdať, že pri výplate podielov na zisku (dividend) je potrebné aj naďalej podľa zákona o dani z príjmov a príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia preukazovať konečného príjemcu príjmu v zahraničí.
Vzhľadom k tomu že zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Rakúskom neobsahuje definíciu konečného príjemcu príjmu, existujú rôzne právne výklady k tejto téme a aktuálne prebiehajú odborné diskusie medzi Finančnou správou Slovenskej republiky a Slovenskou komorou daňových poradcov ohľadom výkladu týchto právnych ustanovení.
Na Slovensku je konečný príjemca príjmu okrem iného definovaný ako osoba, ktorej plynie príjem v jej vlastný prospech a má právo využívať tento príjem neobmedzene bez zmluvnej alebo inej právnej povinnosti previesť príjem na inú osobu. Za konečného príjemcu príjmu sa nepovažuje osoba, ktorá koná ako sprostredkovateľ za inú osobu. V prípade nepreukázania konečného príjemcu príjmu sa môže zrážať zrážková daň až do výšky 35 % (podľa vnútroštátnej legislatívy 7 % pre fyzické osoby a 0 % pre právnické osoby).
Transparentná spoločnosť v reťazci vlastníctva
Problematiku konečného príjemcu príjmu a povinnosť zrážať daň je potrebné skúmať aj v prípade, ak sa transparentná spoločnosť (verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť alebo obdobná spoločnosť v zahraničí) nachádza v reťazci vlastníctva. Môže ísť napr. o situáciu, ak netransparentná spoločnosť (napr. obchodná spoločnosť, družstvo) vypláca podiely na zisku (dividendy) transparentnej spoločnosti, ktorá ich následne vyplatí svojim spoločníkom, komplementárom resp. iným príjemcom.
Problematika transparentných spoločností sa stáva počas posledných rokov čoraz komplexnejšia. Preto, v prípade využitia takýchto subjektov na Slovensku alebo obdobných spoločností v zahraničí odporúčame si zamýšľané transakcie vždy odsúhlasiť s Vašim daňovým poradcom.