Internetový obchod „e-shop“ patrí k čoraz viac obľúbeným formám poskytovania produktov alebo služieb realizovaných prostredníctvom internetu, teda „on-line“.
Internetový predaj sa vyznačuje tým, že sa poskytuje „on-line“ bez ohľadu na hranice štátov. Isté obmedzenia však môžu byť spojené s vnútroštátnymi predpismi jednotlivých členských štátov. Slovenská legislatíva ustanovuje, že poskytovateľ služieb sa posudzuje podľa práva toho členského štátu, v ktorom má sídlo.
Registrácia k DPH
Povinnosti tuzemského prevádzkovateľa e-shopu
Kedy je registrácia k DPH povinná?
Podľa Zákona o dani z pridanej hodnoty je prevádzkovateľ e-shopu ako tuzemská zdaniteľná osoba povinná registrovať sa pre daň z pridanej hodnoty, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahla obrat 49 790 €. (§ 4 zákona o DPH)
Takáto zdaniteľná osoba sa stáva platiteľom dane.
V prípade, že prevádzkovateľ e-shopu bude vykonávať transakcie s osobami z iných členských štátov alebo zo zahraničia (krajiny mimo Európskej únii), zákon o dani z pridanej hodnoty definuje nasledovné zákonné povinnosti registrácie:
- Povinnosť registrovať sa pre daň z pridanej hodnoty vzniká prevádzkovateľovi e-shopu, ktorý nie je platiteľom, ak je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu. Povinnosť registrovať sa vzniká ešte pred prijatím služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu. Táto povinnosť vyplýva z 7a zákona o dani z pridanej hodnoty.
- Za predpokladu, že prevádzkovateľ e-shopu nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo nie je osobou registrovanou pre daň podľa § 7a zákona o dani z pridanej hodnoty, je povinný sa registrovať pre daň z pridanej hodnoty, ak nakúpi tovar z iných členských štátov EÚ, ktorého hodnota bez dane dosiahne v kalendárnom roku sumu 14 000 EUR. Táto povinnosť vyplýva z 7 zákona o dani z pridanej hodnoty.
- Prevádzkovateľ e-shopu, ktorý nie je platiteľom a ktorý má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby podľa § 69 ods. 3 zákona o dani z pridanej hodnoty, má povinnosť registrovať sa pre daň z pridanej hodnoty ešte pred dodaním služby.
- Ak prevádzkovateľ e-shopu dodáva tovar formou zásielkového predaja do iného členského štátu, je povinný sa registrovať pre daň z pridanej hodnoty v inom členskom štáte, ak prekročí stanovený limit určený vo vnútroštátnej daňovej legislatíve iného členského štátu.
- Ak prevádzkovateľ e-shopu poskytuje služby, ktorých miesto dodania je iný členský štát a nie je možný prenos daňovej povinnosti na prijímateľa, vzniká mu povinnosť registrácie pre daň z pridanej hodnoty.
Upozorňujeme však, že jednotlivé dodania tovarov alebo poskytnutia služieb do iných členských štátov alebo do zahraničia a z nich vyplývajúce povinnosti môžu byť upravené vnútornou legislatívou jednotlivých štátov.
Dobrovoľná regisrácia
Dobrovoľne registrovať za platiteľa DPH sa môže prevádzkovateľ e-shopu aj v prípade, že nedosiahne zákonom stanovený obrat podľa § 4 zákona o DPH, ak je to pre jeho podnikanie výhodnejšie. (Napríklad, ak podnikateľ nakupuje veľa vstupov od platiteľov DPH).
Pri registrácii k DPH podľa § 4, kedy sa prevádzkovateľ eshopu stáva platiteľom dane, je výhodou, ktorú zákon umožňuje, možnosť odpočítať daň z tovarov alebo služieb, ktoré boli obstarané v období, kedy prevádzkovateľ e-shopu ešte nebol platiteľom dane z pridanej hodnoty. Zákon stanovuje presné podmienky, pri dodržaní ktorých je túto daň možné odpočítať t.j. vrátiť prevádzkovateľovi e-shopu.
Daňové priznanie k DPH, Kontrolný výkaz k DPH a Súhrnný výkaz:
Prevádzkovateľ e-shopu, ktorému vznikla povinnosť registrovať sa zákona o dani z pridanej hodnoty má povinnosť podávať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty za každý kalendárny mesiac, v ktorom vznikla daňová povinnosť spolu s kontrolným výkazom k DPH.
Povinnosť podávať súhrnný výkaz má prevádzkovateľ e-shopu za každý kalendárny štvrťrok. Možnosť podávania súhrnného výkazu za každý kalendárny štvrťrok prestáva platiť, ak prevádzkovateľ e-shopu presiahne zákonom stanovenú hranicu 50 000 EUR – v tomto prípade je povinný podávať mesačný súhrnný výkaz.
Vznik daňovej povinnosti
Ak sa tovar predáva v tuzemsku, veľký vplyv na určenie miesta dodania tovaru má skutočnosť, či sa tovar prevzal priamo v e-shope alebo je dodanie tovaru spojené s prepravou, prípadne odoslaním. Ak sa zvolí dodanie tovaru spojené s prepravou alebo odoslaním, za miesto dodania sa považuje miesto, kde sa tovar nachádza v čase prepravy alebo odoslania. V prípade, že si zákazník príde prevziať osobne tovar do e-shopu, miesto dodania je miesto, kam si ho príde zákazník vyzdvihnúť. Ak sa dodanie tovaru uskutoční na Slovensku, je predaný slovenskému zákazníkovi a e-shop je platiteľ DPH na Slovensku, daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru alebo dňom prijatia úhrady za tovar.
Vzniknuté náklady, ktoré súvisia dodaním tovaru (dobierka a prepravné náklady) sú považované za súčasť základu dane predávaného tovaru.
Pri dodaní tovaru alebo poskytovaní služby, prípadne pri prijatí platby pred dodaním tovaru alebo služby je prevádzkovateľ e-shopu povinný vystaviť faktúru so všetkými povinnými náležitosťami v súlade so zákonom o dani z pridanej hodnoty. Prevádzkovateľ e-shopu sa môže rozhodnúť aj pre vystavenie elektronickej faktúry, avšak v takomto prípade je potrebný súhlas príjemcu tovaru.
Povinnosti zahraničného prevádzkovateľa e-shopu v Slovenskej republike:
Ak zahraničný prevádzkovateľ e-shopu dodáva tovar do tuzemska formou zásielkového predaja a celková hodnota bez dane takto dodaného tovaru dosiahne v kalendárnom roku 35 000 EUR, táto zahraničná osoba je povinná registrovať sa na Slovensku podľa § 6 zákona o DPH.
Zahraničná osoba môže požiadať o registráciu aj v prípade, ak hodnota zaslaného tovaru do tuzemska nedosiahla v kalendárnom roku limit 35 000 eur.
Kedy ide o zásielkový predaj
Za zásielkový predaj sa považuje predaj tovaru, ktorý zahraničná osoba z iného členského štátu prepraví alebo dá prepraviť na svoj účet do tuzemska kupujúcemu, ktorý nemá pridelené IČ DPH.
Zahraničná osoba z iného členského štátu, ktorá by dodávala tovar podliehajúci spotrebnej dani a tento tovar by bol určený na osobnú spotrebu súkromnej osoby, má povinnosť požiadať o registráciu bez ohľadu na limit, ktorý by sa predajom dosiahol v tuzemsku pred jeho dodaním. Ak sa jedná o dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, dodanie tovaru je zásielkovým predajom len za predpokladu, že tovar je dodaný fyzickým osobám na osobnú spotrebu.
Fakturácia a použitie kurzov pri zásielkovom predaji
Zahraničný prevádzkovateľ e-shopu nemôže vystaviť zjednodušenú faktúru v súlade s § 74 ods. 3 zákona o DPH v prípade, ak ide o zásielkový predaj. Znamená to, že vystavená faktúra okrem iného, musí obsahovať aj údaje príjemcu tovaru, základ dane bez DPH v EUR, sadzbu dane, výšku dane spolu v EUR. V prípade, ak by predmetná faktúra bola vystavená v inej mene ako je mena EURO, na prepočet na menu EURO sa použije kurz určený a vyhlásený ECB alebo NBS v deň predchádzajúci vzniku daňovej povinnosti.
Druhou možnosťou je použiť kurz platný podľa colných predpisov, ktorého použitie sa však musí oznámiť príslušnému daňovému úradu a to ešte pred jeho prvým použitím. Tento kurz je pre daňovníka záväzný počas celého roka. Výhodou colného kurzu je skutočnosť, že je platný počas celého mesiaca od zverejnenia a teda prevádzkovateľ e-shopu nemusí sledovať kurz na dennej báze.
E-shop ako dodávateľ elektronických služieb:
Samostatnou oblasťou internetového obchodu z pohľadu DPH je dodanie elektronických služieb nezdaniteľným osobám (najmä občanom – nepodnikateľom).
Elektronickými službami podľa zákona o DPH sú:
- poskytovanie webových stránok, hosťovanie na webových stránkach, diaľkové udržiavanie programov a vybavenia,
- dodanie programového vybavenia (softvéru) a jeho aktualizácia,
- dodanie obrázkov, textu a informácií a sprístupnenie databáz,
- dodanie hudby, filmov a hier vrátane výherných a hazardných hier a politického, kultúrneho, umeleckého, športového, vedeckého a zábavného vysielania udalostí,
- vyučovanie na diaľku.
Na zjednodušenie administratívnej náročnosti vzniknutej na základe toho, že dodávateľ uvedených služieb má povinnosť odviesť DPH v členských štátoch svojich zákazníkov, čomu predchádza registrácia pre DPH v týchto štátoch, bolo prijaté zjednodušenie, ktoré predstavuje osobitná úprava Mini One-Stop-Shop (MOSS).
Povinnosť priznať a uhradiť daň, ktorá prislúcha členskému štátu spotreby, poskytovatelia využívajúci túto úpravu si splnia prostredníctvom jedného daňového priznania podaného cez elektronický portál v členskom štáte, kde sa identifikujú pre využívanie tejto úpravy (tzv. členský štát identifikácie – jednotné kontaktné miesto).
Ak napríklad slovenský platiteľ dodáva programové vybavenie (softvér) zákazníkom (nezdaniteľným osobám) v rôznych krajinách EÚ a za predpokladu, že nemá žiadne prevádzkarne na území EÚ, môže sa rozhodnúť využívať osobitnú úpravu MOSS, aby sa nemusel registrovať vo všetkých krajinách EÚ kde dodáva svoje služby. Členským štátom identifikácie môže byť len Slovenská republika, kde má prevádzkovateľ sídlo.
Pre uplatňovanie osobitnej úpravy MOSS sa musí dodávateľ najskôr registrovať. Platiteľ je povinný podať v SR elektronické daňové priznanie MOSS najneskôr do 20. dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom štvrťroku, za ktorý sa daňové priznanie MOSS podáva. V daňovom priznaní MOSS uvedie jednotlivo dodávky elektronických služieb pre každý členský štát spotreby, v ktorom je daň splatná.
V prípade dodatočných otázok alebo potreby asistencie v danej oblasti nás neváhajte kontaktovať.