Návrh novely Obchodného zákonníka, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní obsahuje niekoľko noviniek a úprav, ktoré by po schválení mali byť účinné od 1. januára 2018.
Navrhované zmeny vychádzajú z akčného plánu boja proti daňovým podvodom, ku ktorému sa zaviazala aj Slovenská republika. Cieľom novely je najmä zlepšenie podnikateľského prostredia a ochrana čestných podnikateľov.
Prinášame Vám krátky súhrn pripravovaných najvýznamnejších zmien Obchodného zákonníka:
- Jednou z podstatných zmien, ktoré sa plánujú, bude predchádzanie nepoctivým fúziám obchodných spoločností. Opatrenia sa budú týkať špekulatívnych likvidácií spoločností, ktoré sa chcú zlúčiť, hoci nie sú schopné splatiť svoje záväzky a uspokojiť svojich veriteľov. Obchodné spoločnosti, ktoré sú v úpadku a hrozí im bankrot, zlúčením do inej spoločnosti obchádzajú štandardnú likvidáciu a celý proces vymáhania pohľadávok veriteľov sa preto stáva prakticky nemožným. V prípade, ak sa bude chcieť obchodná spoločnosť zlúčiť s obchodnou spoločnosť vo finančných problémoch, bude môcť tak urobiť po osvedčení správou audítora. Audítor teda nesie zodpovednosť, že takáto zlúčenie podnikov nie je rizikové. V opačnom prípade sa audítor vystavuje hrozbe straty licencie. „Zdravé“ spoločnosti sa budú môcť zlučovať i naďalej.
- Novela sa snaží zakročiť aj proti tzv. bielym koňom. Osoba, ktorá len prepožičiava svoje meno a priezvisko a svoju totožnosť k prevzatiu práv a povinností, ktoré nemá skutočný záujem vykonávať (tzv. biely kôň) sa po schválení dopustí nového trestného činu – nekalá likvidácia. Trestná sadzba v takomto prípade môže dosiahnuť až 15 rokov. Rovnako sa tento trestný čin bude vzťahovať aj na osoby, ktoré prevedú svoju účasť v podniku na „bieleho koňa“ a tiež aj na sprostredkovateľov takýchto prevodov.
- Zavádza sa tiež prísnejší postih pre nezodpovedných štatutárov. Hoci sú zo zákona povinní podávať včas návrh na vyhlásenie konkurzu, ak sa ich spoločnosť nachádza v úpadku, v praxi sa táto povinnosť vôbec nedeje. Preto návrh novely Obchodného zákonníka sprísňuje zodpovednosti štatutárov. Navrhuje sa, aby každý štatutár, ktorý túto povinnosť nesplnil, niesol zodpovednosť za škodu spôsobenú veriteľom nepodaním návrhu na vyhlásenie konkurzu. Poškodený veriteľ teda môže požiadať o diskvalifikáciu štatutára, čo znamená, že takto diskvalifikovaný štatutár nebude môcť byť štatutárom v žiadnej obchodnej spoločnosti alebo družstve po dobu troch rokov a súčasne bude musieť nahradiť škodu veriteľom, ktorá im vznikla jeho nepodaním návrhu na vyhlásenie konkurzu. Tiež sa navrhujeme zaviesť, že nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu včas bude mať aj trestnoprávne následky.
- Novela Obchodného zákonníka bude detailnejšie upravovať aj členov predstavenstva. Členom predstavenstva bude môcť byť iba fyzická osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony a bezúhonná v zmysle osobitného predpisu o živnostenskom podnikaní. Osoba, ktorá nespĺňa uvedené podmienky, sa členom predstavenstva nestane, aj keby príslušný orgán s jej ustanovením do funkcie súhlasil.
- Ďalšie pravidlo, ktoré sa plánuje zaviesť sa týka partnerov verejného sektora. Po novom budú partneri verejného sektora musieť plniť 30-dňovú lehotu splatnosti subdodávateľských faktúr pri verejných zákazkách.
- Pripravované zmeny zasiahnu aj proces výmazu spoločnosti z Obchodného registra. Okrem súhlasu Daňového úradu bude po novom potrebné predložiť aj súhlas Sociálnej poisťovne. Ak tieto inštitúcie neevidujú pohľadávku voči osobe žiadajúcej súhlas s výmazom z Obchodného registra, vydajú predmetný písomný súhlas a až následne spoločnosť môže byť vymazaná z Obchodného registra.
- Opatrenia sa dotýkajú aj možnosti založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Osoby, ktoré sú vedené v zozname daňových dlžníkov a po novom aj osoby, ktoré sú evidované v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne, nebudú môcť založiť spoločnosť s ručením obmedzeným.
- Vytvorenie ostatných kapitálových fondov. Aj keď Obchodný zákonník na niektorých miestach pracuje s pojmom tzv. iných vlastných zdrojov, výslovná úprava ostatných kapitálových fondov v zákone absentovala, čo v aplikačnej praxi spôsobilo viaceré právne a aj účtovne nejasnosti ohľadom ich tvorby a rozdeľovania. Táto otázka sa stala o to viac akútnou po zavedení ustanovení o kríze kapitálovej obchodnej spoločnosti. Cieľom úpravy je najmä odstrániť problém z aplikačnej praxe a vyjasniť pozíciu vlastných zdrojov spoločnosti. Predmetná otázka je nevyhnutne prepojená aj s účtovnými pravidlami. Navrhovaná novela okrem iného výslovne zavádza notifikačnú povinnosť, t.z. že ak sa má splatený kapitálový fond použiť na prerozdelenie medzi akcionárov, je pred rozdelením potrebné vykonať test krízy spoločnosti a najneskôr 60 dní vopred sa musí zverejniť oznámenie o výške jeho prerozdelenia. Vzhľadom k tomu, že výplata ostatných kapitálových fondov v súčasnosti predstavuje častú a možno aj nedefinovanú tému (z dôvodu absencie zákonnej úpravy), predovšetkým aj vo svetle krízy spoločnosti, v prípade akýchkoľvek otázok Vám vieme poskytnúť odborné poradenstvo, vychádzajúc z našich dlhoročných skúseností v tejto oblasti.
Navrhuje sa, aby uvedené zmeny v nadväznosti na pripomienkové konanie a schválenie nadobudli účinnosť 1. januára 2018.