Posledná novela zákona o dani z príjmov priniesla viaceré podstatné zmeny v oblasti transferového oceňovania na Slovensku. Väčšina zmien nadobudla účinnosť od 1. januára 2023. Ministerstvo financií SR okrem toho zverejnilo aktualizované Usmernenie, ktoré definuje požiadavky na obsah a rozsah dokumentácie transferového oceňovania.
Zmeny, ktoré začnú platiť od 1. januára 2023, sú nasledovné:
- Nová definícia významnej kontrolovanej transakcie, za ktorú sa považuje zdaniteľný výnos, resp. daňový náklad až po prekročení hodnoty 10 000 eur. Cieľom tohto ustanovenia je zaviesť „bezpečný prístav“ a znížiť administratívnu záťaž pre daňovníkov pri transakciách s nízkou hodnotou. Úrady finančnej správy nebudú preverovať dodržiavanie princípu nezávislého vzťahu v prípade nevýznamných transakcií.
- Použitie mediánu (strednej hodnoty) zistených nezávislých porovnateľných hodnôt finančnou správou, keď cena alebo ziskovosť nie je v súlade s princípom nezávislého vzťahu. Ak daňovník preukáže, že vzhľadom na okolnosti je vhodnejšia úprava na inú hodnotu v rámci rozpätia nezávislých hodnôt, základ dane sa upraví podľa tejto hodnoty. Toto ustanovenie objasní nejasnosti týkajúce sa postupu finančnej správy pri určovaní trhových cien a hodnôt ziskovosti.
- Doplnenie definície ekonomického vzťahu blízkych osôb (podľa Občianskeho zákonníka napríklad ako príbuzný v priamom rade, súrodenec, manžel a pod.). Na účely výpočtu priameho podielu, nepriameho podielu alebo nepriameho odvodeného podielu sa budú počítať aj podiely blízkych osôb. Ak je súčet podielov aspoň 25 %, príslušné osoby alebo subjekty sa považujú za spriaznené osoby.
- Smernica OECD o transferovom oceňovaní (ďalej len „Smernica OECD“) bola zavedené do slovenskej legislatívy doplnením odkazu na ňu v zákone o dani z príjmov. Smernica OECD sa doteraz vo všeobecnosti používala ako výkladová príručka pre oblasť transferového oceňovania, no rozhodnutia slovenských súdov spochybňovali ich účinnosť a použitie smernice ako prameň slovenského práva. Ustanovenie zvyšuje právnu istotu v tejto otázke.
- Dvojstranné a viacstranné žiadosti o odsúhlasenie použitia metódy ocenenia (APA) môžu byť vystavené s účinnosťou na viac ako 5 zdaňovacích období, ak sa príslušné orgány zmluvných štátov dohodli na dlhšej lehote.
- Daňovníci môžu predložiť dokumentáciu o transferovom oceňovaní v akomkoľvek cudzom jazyku bez toho, aby museli vopred žiadať o oficiálny súhlas. Daňové úrady však môžu požiadať o predloženie dokumentácie v slovenskom jazyku do 15 dní.
- Novela mení pravidlá zisťovania základu dane stálej prevádzkarne slovenského nerezidenta na Slovensku. Cieľom je zosúladiť slovenský zákon o dani z príjmov s prístupom OECD, najmä pri posudzovaní nákladov preukázateľne vynaložených na stálu prevádzkareň jej zriaďovateľom. Zahraniční daňovníci, ktorí na Slovensku podnikajú prostredníctvom stálej prevádzkarne, môžu posúdiť základ dane ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami pripadajúcimi na stálu prevádzkareň, nielen na hotovostnej báze.
Aktualizované Usmernenie k obsahu a rozsahu dokumentácie
Ministerstvo Financií SR zverejnilo nové Usmernenie, ktoré definuje obsah a rozsah dokumentácie transferového oceňovania. Hlavnou zmenou je zapracovanie pojmu významná kontrolovaná transakcia (v nadväznosti na novelu zákona o dani z príjmov) do Usmernenia. Touto zmenou sa výrazne zníži počet daňovníkov, ktorí musia vyhotoviť a viesť dokumentáciu transferového oceňovania a to najmä v skrátenej zjednodušenej forme.
Vo všeobecnosti a za istých okolností nebude daňovník povinný vyhotovovať transferovú dokumentáciu pre príslušné nevýznamné transakcie (menej ako 10 000 eur) v zmysle novej definície významnosti.
Podľa aktualizovaného Usmernenia daňovníci nie sú povinní vyhotovovať a viesť dokumentáciu ani v skrátenej zjednodušenej forme, ak transakcie nemožno považovať za významné v zmysle definície významnosti podľa zákona o účtovníctve a zároveň je splnená jedna z podmienok:
a) daňovník nevykáže daňovú stratu v hospodárskom roku 2023;
b) neuplatní odpočet daňovej straty, alebo
c) uplatní osobitnú sadzbu dane 15% (platitelia, ktorých obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol 49 790 eur).
Pri takýchto transakciách, pri ktorých sa nevypracováva dokumentácia ani v skrátenej forme, je dokumentačná povinnosť splnená podaním riadne vyplneného daňového priznania k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie.
Zvýšené požiadavky na dokumentáciu a povinnosť viesť dokumentáciu aj pri nevýznamných transakciách sa naďalej vzťahuje napríklad na prípady keď si daňovník uplatnil úľavy na dani, uskutočnil transakciu so závislou osobou, ktorá je daňovníkom nespolupracujúceho štátu či požiadal správcu dane o vydanie rozhodnutia o odsúhlasení metódy ocenenia. Rovnako ostalo v platnosti posúdenie významnosti v zmysle zákona o účtovníctve.
Usmernenie sa prvýkrát použije pri vypracovaní dokumentácie za zdaňovacie obdobie začínajúce po 31. decembri 2022, čo znamená, že za zdaňovacie obdobie, ktoré začína v roku 2023.