Dňa 2.4.2020 bol parlamentom schválený vládny návrh zákona pod názvom Lex korona, ktorý je rozdelený do troch oblastí: dane, finančný trh a rozpočtové pravidlá. Cieľom tohto zákona je pomoc resp. ochrana daňovníkom, podnikateľom ako aj malým a stredným firmám pred ekonomickými následkami pandémie.
Predmetnou úpravou sa ustanovuje špeciálne obdobie, počas ktorého sa stanovené opatrenia uplatňujú – skratka „obdobie pandémie“. Toto obdobie je časovo vymedzené odo dňa vyhlásenia mimoriadnej situácie, teda 12.03.2020, až do konca mesiaca, v ktorom vláda mimoriadnu situáciu odvolá.
V daňovej oblasti sa zavádza:
- Posunutie zákonných lehôt do konca jedného mesiaca nasledujúceho po skončení pandémie
Toto opatrenie sa uplatňuje pri podaní daňových priznaní k dani z príjmov v nasledujúcich prípadov:
- Termín na podanie daňového priznania k DzP za zdaňovacie obdobie 2019, ktorého posledný deň pripadne na obdobie pandémie.
- Daňovníkovi skončí zdaňovacie obdobie, ktorým je hospodársky rok, v období pandémie
- Daňovník je v konkurze alebo v likvidácii.
- Daňovník podal odklad daňového priznania k DzP do 30.6.2020 alebo do 30.9.2020.
- Lehota na podanie daňového priznania k DzP zomrelého daňovníka uplynie počas obdobia pandémie.
- Lehota na podanie daňového priznania k DzP daňovníka, ktorý zrušuje stálu prevádzkareň na území SR uplynie počas obdobia pandémie.
Posunutie lehôt do konca mesiaca nasledujúceho po skončení pandémie sa ďalej uplatňuje aj v prípade, ak nasledujúce lehoty pripadnú na obdobie pandémie:
- Lehota na podanie oznámenia o zrazení a odvedení dane z príjmov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
- Lehota na podanie daňového priznania tým daňovníkom, ktorým podľa zákona o dani z motorových vozidiel vznikla povinnosť podať daňové priznanie za iné ako ročné zdaňovacie obdobie. Ide o daňovníka, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, s likvidáciou, na majetok ktorého bol vyhlásený konkurz, ktorý ukončil podnikanie alebo prerušil podnikanie alebo osobu, ktorá podáva daňové priznanie do troch mesiacov po mesiaci, v ktorom daňovník zomrel.
- Lehota na vykonanie ročného zúčtovania a výpočet dane z príjmov zamestnanca.
Lehota na podanie daňového priznania daňovníka resp. oznámenia o zrazení a odvedení dane z príjmov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a lehota na úhradu dane v týchto prípadoch sa považuje za splnenú, ak je predmetné priznanie alebo oznámenie predložené do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie, čiže najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci, v ktorom vláda odvolá mimoriadnu situáciu.
- Posunutie zákonnej lehoty na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po skončení pandémie
Z dôvodu vyhlásenia pandémie sa predlžuje lehota aj na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane pre zamestnávateľa a to do konca druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov daňovníka možno podať v rovnakej lehote. Ročné zúčtovanie a výpočet dane z príjmov vykoná zamestnávateľ do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.
- Posun lehôt v oblasti účtovníctva
Predlžujú sa lehoty, ktoré má účtovná jednotka splniť počas obdobia pandémie, ako aj povinnosť uloženia účtovných dokumentov do registra účtovných závierok do konca tretieho kalendárneho mesiaca po skončení obdobia pandémie alebo do lehoty na podanie daňového priznania podľa toho, ktorá z lehôt uplynie skôr.
- Opatrenia pre použitie finančných prostriedkov získané z asignácie dane počas obdobia pandémie – tretí sektor
Prijímatelia podielu zaplatenej dane môžu počas pandémie použiť získané financie aj na pomoc pri zmiernení negatívnych následkov pandémie.
- Oslobodenie tovaru od dovozného cla a od DPH pri dovoze tovaru na podporu obetí živelnej pohromy
- Neaktualizovanie zoznamov (počas pandémie) daňových dlžníkov a platiteľov DPH, ktorí porušili svoje povinnosti – nezaplatenia dane, zrušenie registrácie DPH.
- Prerušenie daňových kontrol a daňových konaní (aj spätne) okrem tých, ktorých výsledkom je vracanie finančných prostriedkov (kontrola nadmerných odpočtov, vyrubovacie konanie o daňovom preplatku)
- Odkladá sa daňová exekúcia
- Odpustenie zmeškania lehoty zo zákona bez žiadosti, ak predmetný úkon daňovník vykoná najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.
- Neplatenie správnych poplatkov za úkony, ktoré je potrebné vykonať v dôsledku pandémie
- Zosúladenie spôsobu doručovania s novými pravidlami pošty
V oblasti finančného trhu sa zavádza finančná pomoc na podporu udržania prevádzky v malých a stredných podnikoch. V zmysle tohto opatrenia sa finančná pomoc poskytuje prostredníctvom inštitúcií, ktorými sú Exportno-importná banka Slovenskej republiky a Slovenská záručná a rozvojová banka, a. s, a to vo forme záruky za úver poskytnutý bankou a úhrady úroku z úveru poskytnutého bankou – „bonifikácia úroku“.
Opatrenia v oblasti rozpočtových pravidiel sa dotknú aj samospráv, ktoré budú môcť napr. až do konca roka 2021 používať na svoje bežné výdavky aj financie z rezervných fondov, kapitálových príjmov a úverov.
Celý zákon si môžete dočítať v nasledujúcom dokumente: