Prenajímajúci nehnuteľnosti prostredníctvom platforiem Airbnb a Booking, vodiči jazdiaci pre Bolt či Uber, ale aj iní poskytovatelia digitálnych platforiem sa od januára 2023 už pred finančnou správou neschovajú. Účinnou sa stane novela zákona č. 442/2012 o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní (ďalej ako „zákon“) zo dňa 15.6.2022, podľa ktorej musia digitálne platformy poskytovať informácie o svojich zákazníkoch finančnej správe, a to bez jej vyzvania.
Mimoriadne obdobie spojené s vlnou šírenia pandemického ochorenia a obmedzovaním osobného kontaktu naznačilo, že digitalizačný trend je z pohľadu udržania chodu určitých segmentov trhu prakticky nevyhnutný. Digitálne platformy predstavujú online priestor, v rámci ktorého sa dištančne stretáva dopyt a ponuka. DAC 7 sa zameriava práve na prevádzkovateľov digitálnych platforiem.
V marci 2021 Rada Európskej únie prijala pravidlá na revíziu Smernice o administratívnej spolupráci v oblasti daní 2011/16/EÚ (prostredníctvom tzv. „DAC 7“). Cieľom tohto opatrenia je predovšetkým zvýšiť daňovú transparentnosť digitálneho priestoru a zabezpečiť riadne odvádzanie daní z príjmov pochádzajúcich z predaja tovaru alebo služieb prostredníctvom digitálnych platforiem. Slovensko implementovalo DAC 7 schválením novely zákona.
Čo je digitálna platforma?
Akýkoľvek softvér alebo elektronické rozhranie, umožňujúce spojenie medzi predávajúcimi a kupujúcimi (napr. za účelom predaju tovaru, prenájmu nehnuteľného majetku a dopravných prostriedkov, či poskytnutia služieb). Vyžaduje sa existencia akejkoľvek platformovej technológie, prostredníctvom ktorej predávajúci poskytuje vybrané činnosti používateľom, resp. zákazníkom. Pojem „platforma“ pokrýva aj činnosti spojené s výberom a zaplatením odplaty v súvislosti s predajom cez platformu. Nie je podstatné, kde sa digitálna platforma nachádza, ale záleží na tom, či príjmy realizujú predajcovia usadenia v niektorom z členských štátov (pravidlá smernice DAC 7 sa vzťahujú na územie EÚ aj mimo neho). Uvedená ohlasovacia povinnosť sa nevzťahuje na digitálne platformy, ktoré iba spracovávajú platby, umiestňujú reklamy či presmerujú zákazníkov na inú platformu.
Koho sa oznamovacie povinnosti týkajú ?
Zákon rozoznáva dva typy oznamujúcich subjektov – prevádzkovateľov platformy usadených a neusadených v Slovenskej republike.
Usadený prevádzkovateľ platformy je taký prevádzkovateľ, ktorý spĺňa aspoň jednu zo štyroch podmienok:
- podlieha zdaneniu v Slovenskej republike z dôvodu sídla alebo miesta skutočného vedenia,
- je založený alebo zriadený podľa právnych predpisov Slovenskej republiky,
- miesto jeho vedenia je v Slovenskej republike,
- má stálu prevádzkareň na území Slovenskej republiky a nie je kvalifikovaným prevádzkovateľom platformy kvalifikovaného nečlenského štátu.
Neusadený prevádzkovateľ platformy v Slovenskej republike ani v inom členskom štáte, je taký prevádzkovateľ, ktorý sprostredkúva vykonávanie vybranej činnosti zo strany predávajúcich podliehajúcich oznamovaniu alebo vybranú činnosť zahŕňajúcu prenájom nehnuteľností nachádzajúcich sa v Slovenskej republike a nie je kvalifikovaným prevádzkovateľom platformy kvalifikovaného nečlenského štátu.
Aké majú povinnosti?
Zákon stanovuje explicitný zoznam povinne nahlasovaných údajov zo strany oznamujúceho. Ide nielen o základné identifikačné údaje oznamujúceho, ale napr. aj o údaje za každého predávajúceho podliehajúceho oznamovaniu, ktorý vykonal v príslušnom oznamovacom období vybranú činnosť, a to buď prenajal dopravné prostriedky, predal tovar alebo poskytol osobnú službu cez danú platformu. Medzi údaje patrí napr. identifikátor finančného účtu, výška vyplateného príjmu či zrazené sumy oznamujúceho prevádzkovateľa platformy.
Oznamovacím obdobím je kalendárny rok. Prvým oznamovacím obdobím bude rok 2023, za ktorý oznamujúci prevádzkovatelia platforiem vykonajú preverovanie a informácie oznámia Finančnému riaditeľstvu SR do 31. 1. 2024. Formulár elektronického oznámenia bude uverejnený na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR.
Zákon priznáva výnimky z oznamovacej povinnosti pre tých oznamujúcich prevádzkovateľov platformy, ktorí elektronickou formou predložia vyhlásenie, že predmetné informácie už oznámil iný oznamujúci prevádzkovateľ platformy. Formulár vyhlásenia bude uverejnený na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR a jeho súčasťou môže byť napr. predloženie dokumentácie, resp. dohody o zabezpečení plnenia oznamovacích povinností druhým oznamujúcim prevádzkovateľom platformy.
Ďalej je oznamujúci prevádzkovateľ platformy povinný v lehote do 15 dní odo dňa, kedy sa stal oznamujúcim prevádzkovateľom platformy, elektronicky oznámiť príslušnému orgánu Slovenskej republiky členský štát, ktorý si vybral na plnenie požiadaviek na oznamovanie informácií. Ak nastanú zmeny skutočností uvedených v oznámení, je oznamujúci prevádzkovateľ platformy povinný oznámiť tieto zmeny príslušnému orgánu Slovenskej republiky elektronicky do 15 dní odo dňa, kedy nastali. Formulár elektronického oznámenia zverejní na svojom webovom sídle Finančné riaditeľstvo.
Neusadený oznamujúci prevádzkovateľ platformy je povinný sa zaregistrovať. Stačí, ak je registrovaný v jednom členskom štáte. Žiadosť o registráciu sa podáva Daňovému úradu Bratislava elektronickou formou a to bezodkladne po začatí vykonávania činností prevádzkovateľa platformy.
Zákon v ustanoveniach § 22k určuje postupy preverovania zo strany oznamujúcich prevádzkovateľov platformy pri získavaní a zhromažďovaní informácií o predávajúcich podliehajúcich oznamovaniu, vrátane rozsahu zbieraných informácií o predávajúcich. Oznamujúci má právo zbierať a overovať informácie o predávajúcich, odkedy sa predávajúci stanú aktívnymi na platforme a začnú poskytovať vybrané činnosti. Na druhej strane je povinný overovať spoľahlivosť zozbieraných informácií.
Sankcie
Za nesplnenie oznamovacej povinnosti uloží daňový úrad oznamujúcemu prevádzkovateľovi platformy pokutu do výšky 3.000 eur, za nesplnenie registračnej povinnosti pokutu do výšky 5.000 eur a za nesplnenie povinností oznamovania informácií príslušnému orgánu Slovenskej republiky a nesplnenie postupov preverovania do výšky 10.000 eur. Ak nedôjde k splneniu povinností po výzve daňového úradu, pokuty sa uložia aj opakovane.
Pre prevádzkovateľov digitálnych platforiem bude kľúčové správne posúdiť rozsah svojich povinností a pripraviť sa na ich plnenie tak, aby sa vyhli prípadným sankciám. Do úvahy patrí aj predbežné zavedenie procesov, ktoré môže prevádzkovateľ platformy v roku 2023 rozšíriť už len na základe požiadaviek podľa DAC 7 platných od 1. januára 2023.