Po roku sme opäť využili príležitosť zúčastniť sa ako partner na 2. ročníku úspešného Medzinárodného kongresu rodinných firiem, ktorý organizuje Inštitút rodinného biznisu (IRB).
Na jednodňovom kongrese v kaštieli Studené v blízkosti Bratislavy začiatkom septembra 2021 sa zúčastnilo vyše 200 hostí – spomedzi majiteľov rodinných firiem, partnerov, expertov zo Slovenska i zahraničia aj zástupcov médií.
O svoje skúsenosti sa podelilo šesť prednášajúcich odborníkov, ktorí priniesli zaujímavé témy týkajúce sa nielen manažovania rodinných firiem, ich marketingu, ale najmä témy nástupníctva.
Po otvorení kongresu prezidentkou Inštitútu rodinného biznisu Erikou Matwij si účastníci mohli pozrieť formou online videa rozhovor so Zengorom Hoshim, nástupcom najstaršieho rodinného hotela na svete – Hoshi Ryokan v Japonsku. Pre vyše 80-ročného nástupcu je dôležité, aby rodinné firmy na svoje prežitie zabezpečili nástupcov či už spomedzi vlastných detí a vnúčat alebo aj adopciou. On sám bol adoptovaný. Podľa neho budú v budúcnosti dôležití lídri, ktorí rozumejú nielen biznisu, ale aj pocitom a sú ochotní získať čo najviac skúseností z praxe. Súčasťou stratégie rodinných firiem všetkých veľkostí musí byť aj trvalá udržateľnosť a ohľad na životné prostredie.
V ďalšom bloku prezidentka poľského Instytutu Biznesu Rodzinnego Adrianna Lewandowska (Inštitút rodinného podnikania Adrianny Lewandowskej) v dynamickej prednáške upozornila, že množstvo menších firiem sa navonok neoznačuje ako rodinná firma. V spoločnosti panuje mylná predstava, že rodinná firma je menej profesionálna než veľká korporácia. Poukázala na množstvo nadnárodných spoločností ako Wallmart, Adidas a Puma či Aldi, ktoré sú rodinnými firmami. Zároveň predstavila tzv. koncept Rodinnej ústavy – Best Practices za 10 rokov práce s rodinnými firmami.
Adrianna Lewandowska spolu s Erikou Matwij predstavili aj unikátnu publikáciu o nástupníctve pre rodinné firmy s názvom Generačná výmena krok za krokom, ktorá je k dispozícii na trhu v Poľsku aj na Slovensku.
O aktuálnom stave v oblasti podpory rodinného podnikania na Slovensku informoval v ďalšej prednáške Ján Oravec, štátny tajomník rezortu hospodárstva. Dobrou správou je, že čoskoro ministerstvo hospodárstva predstaví chýbajúcu definíciu rodinnej firmy. Bude súčasťou dokumentu Akčný plán na podporu rodinného podnikania z dielne MH SR, ktorý musí ešte odobriť vláda.
Tesne pred obedom rodinným firmám poradil medzinárodný konzultant a expert na digitálny marketing z Talianska Paolo Ramazzotti, ako na sociálne siete. Vyzdvihol dôležitosť zaujatia publika v online svete bez toho, aby firma menila svoje základné hodnoty.
Jednou z najzaujímavejších prednášok bola téma Nástupnictví ve firmě Baťa. Gabriela Končitíková, projektová manažérka Nadácie Tomáša Baťu, prezradila tajomstvo nástupníctva vo firme Baťa – každý manažér v kľúčových pozíciách mal dvojníka – bol zastupiteľný. Ak firma nedokáže fungovať bez jeho fyzickej prítomnosti, nemá zmysel ju ďalej rozvíjať. Iba zastupiteľnosťou môže rodinná firma prežiť.
Po skvelom programe nasledovali zaujímavé workshopy. Partner a daňový poradca našej rodinnej firmy Moore BDR Martin Kiňo viedol workshop Aké výhody prináša rodinný holding z finančného pohľadu:
„Veľmi ma teší záujem zástupcov rodinných firiem na kongrese o náš workshop. Hoci legislatíva na Slovensku zatiaľ pre holdingové spoločnosti, ale aj zverenecké a nadačné fondy nepozná špeciálnu právnu a daňovú úpravu, existujú prípady v rodinných firmách, keď je holding efektívnejšou formou riadenia firmy než napríklad bežná spoločnosť s ručením obmedzeným. A preto aj napriek absentujúcej dostatočnej legislatíve na Slovensku odporúčame našim klientom, aby si takýto rodinný holding založili. K benefitom holdingu patrí napríklad výhodnejší predaj obchodného podielu, ochrana strategických aktív, efektívnejšie nastavenie dividendovej politiky i financovania skupiny či ochrana know-how. O množstve výhod holdingu však väčšina majiteľov rodinných firiem nemá dostatok informácií. Verím, že práve podobné workshopy, ako aj naši odborníci pomôžu majiteľom firiem zorientovať sa v problematike fungovania holdingu a získajú viac výhod pre riadenie vlastného biznisu.“
Tešíme sa na ďalší ročník Medzinárodného kongresu rodinných firiem. Veríme, že sa tam opäť stretneme!
Martin Kiňo
spolumajiteľ a konateľ
Moore BDR Bratislava/Banská Bystrica