Súčasťou generačnej výmeny v rodinnej firme je zamestnávanie rodinných príslušníkov, ktoré často ovplyvňujú aj emócie.
Mať rodinných príslušníkov na „výplatnej páske“ je nesmierna zodpovednosť, ktorá pri správne nastavenom systéme a dobrých rodinných vzťahoch môže byť veľkou výhodou, ale aj veľkou nevýhodou a záťažou.
Je potrebné rozlišovať a nájsť hranicu medzi rodinnými a pracovnými vzťahmi. Ide o dve úplne odlišné „inštitúcie“, ktoré fungujú na rozdielnych princípoch. Ak napríklad syn oklame otca v rámci rodiny, z pozície rodinného príslušníka je potrebné k tomu pristupovať rozdielne, ako keď syn oklame otca v rámci podniku z pozície zamestnanca alebo spoločníka.
Tiež sa môže stať, že zakladateľ rodinného podniku bude natoľko oddaný svojej vízii angažovanosti svojich potomkov do rodinného podnikania, že dané rozhodnutie vykoná z pozície rodiča bez zváženia všetkých racionálnych faktorov ako by to urobil pri cudzej osobe z pozície podnikateľa. Napríklad potomkovia získajú príliš rýchlo vysoké postavenie v rodinnej firme bez ich adekvátnych skúseností. Z toho dôvodu je potrebné, aby sa zakladateľ v záujme rodinného podnikania odosobnil od rodinných vzťahov, ale zároveň bol v prípade záujmu potomkov pripravený aj na zmeny, ktoré nová generácia do rodinnej firmy prinesie.
Určitú flexibilitu do zamestnávania rodinných príslušníkov prinášajú aj zmeny v aktuálnej legislatíve. Z daňového pohľadu Ministerstvo financií SR vydalo usmernenie, podľa ktorého sa za kontrolovanú transakciu všeobecne nepovažuje závislá činnosť, z ktorej príjmy sú príjmami podľa § 5 zákona o dani z príjmov. A to bez ohľadu na to, či je vykonávaná zamestnancom závislej osoby, spoločníkom alebo konateľom. V tom istom znení sa toto opatrenie dostalo aj do návrhu novely zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1. 1. 2023.
Ak rodinný príslušník „vypomáha“ v rodinnej firme bez pracovnej zmluvy, po novom to pre rodinný podnik nemusí byť problém. Podľa zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní od 1. 1. 2020 platí, že nelegálnou prácou nie je, ak pre právnickú osobu, ktorá je spoločnosťou s ručením obmedzeným, a má najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou, vykonáva prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel tejto fyzickej osoby alebo tohto spoločníka, ak tento príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.
Od 1. 1. 2023 sa táto výnimka rozširuje aj na spoločnosti s ručením obmedzeným s dvomi spoločníkmi, avšak títo spoločníci musia byť príbuznými v priamom rade, súrodencami alebo manželmi.
Článok vyšiel aj na blogu SME: https://blog.sme.sk/kino/ekonomika/rodinne-firmy-pri-zapojeni-pribuznych-do-podnikania-je-potrebny-racionalny-pristup-5-cast