Cieľom novely je podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky „posilniť a podporiť priaznivé prostredie pre rozvoj sociálneho podnikania. Zároveň zavádza definíciu rodinných podnikov, ktoré kladú dôraz na zachovanie rodinných väzieb, hodnôt a tradície.“ Účinnosť novely je stanovená od 1. januára 2023 avšak časť novely týkajúca sa rodinných podnikov bude účinná až od 1.7.2023.
Novelizovaný zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch zavádza prvýkrát v histórií Slovenska legislatívnu definíciu rodinného podniku: „rodinný podnik je obchodná spoločnosť, družstvo alebo fyzická osoba – podnikateľ“ – samozrejme za predpokladu splnenia podmienok ďalej uvedených zákone a to najmä podmienky existencie väzby viacerých členov spoločnej rodiny na podnik.
Zákon špecifikuje tri druhy rodinných podnikov a to:
- Evidovaný rodinný podnik
- Registrovaný rodinný podnik
- Rodinná farma
Ak opomenieme rodinnú farmu (podnikatelia s poľnohospodárskou činnosťou), bežný podnikateľ, ktorý spĺňa zákonne požiadavky bude uvažovať, či svoj podnik bude evidovať alebo registrovať ako rodinný podnik.
Evidovaný rodinný podnik
Evidovaný rodinný podnik je oprávnený v písomnom styku uvádzať označenie „rodinný podnik“ alebo skratku „r. p.“. Taktiež môže podať návrh na zápis označenia „rodinný podnik“ do obchodného registra.
Registrovaný rodinný podnik
Registrovaný rodinný podnik je povinný najmenej 12 % zo zisku po zdanení použiť na posilnenie svojich vnútorných vzťahov a vonkajších vzťahov v období do jedného roka odo dňa schválenia riadnej účtovnej závierky, ktorou bol preukázaný kladný výsledok hospodárenia príslušného účtovného obdobia, a to najmä na:
a) vzdelávanie členov spoločnej rodiny,
b) dôchodkové zabezpečenie členov spoločnej rodiny,
c) rekreačné pobyty členov spoločnej rodiny a zamestnancov registrovaného rodinného podniku,
d) zdravotnú starostlivosť o členov spoločnej rodiny a zamestnancov registrovaného rodinného podniku,
e) sociálnu pomoc a starostlivosť o členov spoločnej rodiny.
Registrovaný rodinný podnik je povinný v písomnom styku uvádzať označenie „registrovaný rodinný podnik“ alebo skratku „r. r. p.“. Označenie „registrovaný rodinný podnik“ sa zapisuje do obchodného registra. Za nesplnenie povinností uvedených v zákone hrozia registrovanému rodinnému podniku pokuty.
Otázny prínos novely
Určite kladne hodnotíme snahu o zadefinovanie pojmov ako je rodinný podnik a rada rodinného podniku. Novelizovaný zákon však z nášho pohľadu absentuje v konkrétnych formách podpory rodinných podnikov a snaží sa rodinné podniky priblížiť sociálnym podnikom. Aj keď, samozrejme, súhlasíme, že rodinné väzby, hodnoty a tradície je potrebné zachovať, rodinné podnikanie je v prvom rade o dosahovaní zisku. Preto by sme označili túto novelu zákona za viac „rodinnú“ ako „podnikovú“. Z vlastných skúseností ako aj zo skúseností s našimi klientami však vieme, že oblasť rodinného podnikania potrebuje pomoc najmä v týchto oblastiach:
- Nástupníctvo a generačná výmena v rodinnom podnikaní – pretože väčšina rodinných firiem tu zlyháva a zaniká
- Úprava rigidného dedičského práva – aby bolo možné flexibilnejšie nastaviť dedičské konanie rodiny a zjednodušiť generačnú výmenu v rodinnom podnikaní
- Daňové zvýhodnenie rodinného podnikania – aby sme podporili slovenské firmy, pretože väčšina malých a stredných firiem na Slovensku má charakter rodinného podniku
- Zvýhodnené podmienky zamestnávania rodinných príslušníkov – aby si rodina mohla pomáhať a nebáť sa nelegálneho zamestnávania
- Zvýhodnené podmienky financovania – aby vznikali aj nové rodinné podniky a existujúce mali viac možností pre svoj rozvoj
Na základe uvedeného považujeme za podstatnejšie definovať rodinný podnik napríklad aj na účely zákona o dani z príjmov, obchodného zákonníka a občianskeho zákonníka.
Moore BDR poskytuje služby s riešeniami pre všetky z vyššie uvedených oblastí a spája sa s najrenomovanejšími odborníkmi na rodinné podnikanie v Slovenskej a Českej republike.
Prosíme o vyplnenie jednoduchého dotazníku TU