Ministerstvo financií SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novely zákonov, ktoré po prípadnom schválení nadobudnú účinnosť 1. januára 2017, prípadne 1. januára 2018.
Daň z príjmov
Sadzba dane
Medzi hlavné zmeny, ktoré sa pripravujú v rámci dane z príjmov, patrí jednoznačne zníženie sadzby dane pre právnické osoby na 21 %, ktorá by sa mala prvýkrát použiť pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2017. Daňovník, ktorého zdaňovacím obdobím je hospodársky rok, použije túto sadzbu dane prvýkrát v zdaňovacom období, ktoré začne v priebehu kalendárneho roka 2017.
Dividendy
Ďalšou navrhovanou úpravou sa do predmetu dane u fyzických osôb zaraďujú podiely na zisku (dividendy). Dividendy vyplácané fyzickým osobám by tak bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádzajú, mali byť zdaňované sadzbou dane vo výške 15 %, pričom platenie zdravotných odvodov z nich bude zrušené. Uvedené platí aj pre osoby s obmedzenou daňovou povinnosťou. Novela by po schválení nadobudla účinnosť od 1. januára 2018, to znamená, že predmetom dane budú dividendy, ktoré budú vyplatené po 31. decembri 2017.
U právnickej osoby by danou novelou podiely na zisku (dividendy) a iné príjmy boli predmetom dane u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou len vtedy, ak budú plynúť od daňovníka z nezmluvného štátu. Predmetom dane budú rovnako podiely na zisku (dividendy) a iné príjmy vyplácané daňovníkovi z nezmluvného štátu, ktorý je ich skutočným vlastníkom, ak mu budú vyplatené tuzemskou právnickou osobou. Navrhovaná sadzba dane je vo výške 35 %. Ide o opatrenie, ktoré je primárne zamerané na boj proti daňovým únikom a schránkovým spoločnostiam. Daň sa bude vyberať zrážkou.
Transferové oceňovanie
Novela sa venuje aj zvýšeniu sankcií pre daňovníkov, ktorí prostredníctvom transferového oceňovania úmyselne znižujú základ dane alebo zvyšujú daňovú stratu.
Ďalej, porušenie princípu nezávislého vzťahu by navrhovaným znením nemalo mať automaticky za následok zánik práva na uplatňovanie úľavy na dani podľa § 30a alebo §30b, ale bude potrebné skúmať ustanovenú odchýlku (rozdiel medzi úľavou na dani uplatnenou v dodatočnom daňovom priznaní a úľavou na dani vyčíslenou v riadnom daňovom priznaní vyčíslený v úhrne za všetky porušené podmienky) na úrovni 5% zo sumy úľavy na dani schválenej v príslušnom rozhodnutí, najviac však 10 000 eur.
Novela upravuje spôsob úpravy základu dane v prípade, ak dôjde k samoúprave v tuzemskom transferovom oceňovaní, t.j. daňovník sám upraví základ dane v zmysle rozdielu medzi cenami použitými medzi závislými osobami a cenami použitými medzi nezávislými osobami v porovnateľných transakciách. V tomto prípade, iná závislá osoba (rezident SR) môže vykonať korešpondujúcu úpravu základu dane (zníženie) bez povinnosti podania žiadosti správcovi dane o povolenie tejto úpravy. Navrhované opatrenia obsiahnuté v novele daňového poriadku zavádzajú inštitút skráteného vyrubovacieho konania, ktorý sa uplatní, ak daňový subjekt neodstráni v lehote určenej vo výzve správcu dane 2 nedostatky, ktoré majú vplyv na výšku dane alebo uplatneného nároku a správca dane nezačal daňovú kontrolu. Novela tiež navrhujezjednodušiť podmienky na povolenie odkladu platenia dane a platenia dane v splátkach. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2017.
DPH
Vrátenie dane
Novinkou v rámci zákona o DPH by mal byť jednotný postup pri nárokovaní si DPH zaplatenej na vstupe zahraničnou osobou ak táto osoba poskytuje v tuzemsku stavebné práce s prenosom daňovej povinnosti, príp. iné plnenia s prenosom daňovej povinnosti. To znamená, že aj v tomto prípade bude mať prednosť žiadosť o vrátenie DPH pred daňovým priznaním. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2017
Náhrada za zadržanie nadmerného odpočtu počas daňovej kontroly
Novým štatútom je aj náhrada za zadržanie nadmerného odpočtu počas daňovej kontroly. Platiteľ bude mať nárok na úrok z nadmerného odpočtu vo výške 1,5 % ročne zo sumy vráteného nadmerného odpočtu, a to za každý deň od uplynutia šiestich mesiacov odo dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na vrátenie nadmerného odpočtu do dňa jeho vrátenia. Právna úprava by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2017.
Daňový poriadok
Skrátené vyrubovacie konanie
Navrhuje sa zavedenie nového spôsobu vyrubenia dane – skrátené vyrubovacie konanie. Vyrubiť daň alebo priznať nárok v skrátenom vyrubovacom konaní bude možné len ak daňový subjekt neodstráni v zákonnej lehote nedostatky v daňovom priznaní, ktoré majú vplyv na výšku dane alebo uplatneného nároku a správca dane nezačal daňovú kontrolu. Daňový subjekt bude mať možnosť podať proti vyrubovaciemu rozkazu odpor, ktorým sa iniciuje štandardný proces vyrubenia dane (daňová kontrola a vyrubovacie konanie). Pokiaľ daňový subjekt odpor nepodá, považuje sa to za jeho súhlas s vyrubením dane.
Odstránenie nedostatkov v daňovom priznaní
Navrhovanou zmenou je, že ak pôjde o nedostatky, ktoré nemajú vplyv na daň, resp. na uplatnený nárok, môže ich správca dane opraviť sám, ak ich má k dispozícii.
Zároveň sa navrhuje pri daňovom priznaní, ktoré nie je podpísané alebo je podpísané neoprávnenou osobou postupovať tak, že sa daňové priznanie považuje za nepodané.
Odklad platenia dane
Novelou sa ruší povinnosť ručenia záložným právom pri odklade platenia dane alebo platenia dane v splátkach, ak výška dane alebo nedoplatku na dani nepresiahne 3 000 Eur.
Záložné právo
Navrhuje sa možnosť zabezpečenia majetku aj iných osôb ako je osoba daňového dlžníka (proti ktorým možno viesť daňové exekučné konanie) ako napr. ručitelia DPH, členovia skupiny DPH a podobne.
Horeuvedené zmeny by v prípade schválenia mali byť účinné od 1. januára 2017.
Spotrebné dane
V oblasti spotrebných daní navrhuje Ministerstvo financií SR zvýšiť spotrebnú daň z tabakových výrobkov. Od roku 2017 sa časť dane na cigarety zdvihne na 61,8 eura na tisíc kusov a od roku 2019 o ďalšie dve eurá. Pri tabaku sa daň vyšplhá o asi tri eurá na kilo od roku 2017 a pri cigarách o skoro sedem eur na kilo v roku 2019. Hlavným zámerom je ochrana zdravia obyvateľov a tiež stabilizácia daňových príjmov. Táto novela by po schválení nadobudla účinnosť od 1. januára 2017.
Regulované odvetvia
Zmeny sa pravdepodobne dotknú aj podnikania v regulovaných odvetviach. V súčasnosti firmy odvádzajú 0,363 percenta zo svojich ziskov každý mesiac do štátneho rozpočtu. Platí to pre energetiku, poštové služby, poisťovne a telekomunikácie. Ministerstvo financií SR navrhuje odvod zdvojnásobiť na 0,726 percenta. Účinnosť tejto novely by mala nadobudnúť od 31. decembra 2016.
Vzhľadom k tomu, že sa predmetné novely nachádzajú zatiaľ len v medzirezortnom pripomienkovom konaní, bude náš tím ďalší vývoj predmetných noviel pozorne sledovať a o schválenom znení zákonov Vás budeme včas informovať.