Podstatou transferového oceňovania je stanovenie cien tovaru, služieb, majetku a pod. vo vzájomných transakciách medzi závislými osobami v rámci nadnárodnej skupiny podnikov takým spôsobom, aby zodpovedali podmienkam nezávislého obchodného vzťahu, resp. aby boli v súlade s tzv. princípom nezávislého vzťahu.
Každý podnikateľ, ktorý uskutočňuje finančné alebo obchodné transakcie s osobami, ktoré sú personálne, ekonomicky alebo inak prepojené musí viesť dokumentáciu k transferovému oceňovaniu. Táto povinnosť sa viaže tak na transakcie s právnickými, ako aj s fyzickými osobami bez výnimky.
Nové Usmernenie č. MF/014283/2016-724, ktorým sa spresňujú dokumentačné povinnosti účtovných jednotiek verejnej správy, resp. ústrednej správy a subjektov s priamou alebo nepriamou účasťou štátu, obce alebo vyššieho územného celku vstúpilo do platnosti v júli 2016. Požiadavky na obsah dokumentácie sa však v princípe pre subjekty nezmenili.
Analýza porovnateľnosti sa považuje za kľúčovú pre výber najvhodnejšej metódy transferového oceňovania a pre nastavenie správnej transferovej ceny pre daňové účely. Analýza porovnateľnosti predstavuje dôležitý dôkazný prvok najmä v prípade daňovej kontroly. Podnikatelia však majú v praxi veľký problém získať porovnateľné údaje, ktorými si obhája použité ceny medzi kontrolovanými transakciami, nakoľko zodpovednosť za porovnateľnosť nesie daňovník. Na získanie externých porovnateľných údajov sa využíva viacero zdrojov informácií. Najpoužívanejšia je databáza Amadeus. Túto databázu využíva aj slovenská správa daní pri daňových kontrolách. Touto databázou disponuje aj naša spoločnosť, preto v prípade záujmu o dokumentáciu k transferovému oceňovaniu nás môžete kontaktovať.