Cieľom zákona je ustanovenie do samosprávnej pôsobnosti obcí finančný nástroj, ktorý si každá obec zavedie na základe dobrovoľnosti vlastným všeobecne záväzným nariadením, ktorý bude mať príjmovú funkciu, rozvojovú funkciu a protikorupčnú funkciu.
Dňa 7. decembra 2016 sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla na zákone, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=6086 /Schválené znenie zákona NRSR 271.
Cieľom zákona je ustanovenie do samosprávnej pôsobnosti obcí finančný nástroj, ktorý si každá obec zavedie na základe dobrovoľnosti vlastným všeobecne záväzným nariadením, ktorý bude mať príjmovú funkciu, rozvojovú funkciu a protikorupčnú funkciu.
Poplatok za rozvoj môže teda ustanoviť obec na svojom území, v jej jednotlivej časti alebo v jednotlivom katastrálnom území všeobecne záväzným nariadením.
Ak sa obec rozhodne miestny poplatok zaviesť, potom po schválení jeho zavedenia prostredníctvom obecného zastupiteľstva a vyhlásení vo VZN, je obec už povinná vyrubiť ho na úhradu osobe – poplatníkovi, ktorý splnil podmienky ustanovené zákonom.
Predmetom poplatku za rozvoj je pozemná stavba na území obce
a) na ktorú je vydané právoplatné stavebné povolenie, ktorým sa povoľuje stavba (ďalej len „stavebné povolenie“),
b) ktorá je ohlásená stavebnému úradu,
c) na ktorú je vydané rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením alebo
d) ktorá je dodatočne povolená.
Predmetom poplatku za rozvoj je stavba podľa vyššie uvedených bodov, ak jej uskutočnením vznikne nová alebo ďalšia podlahová plocha v nadzemnej časti stavby.
Predmetom poplatku za rozvoj nie je napríklad údržba, oprava, rekonštrukcia alebo modernizácia bytového domu, pri ktorej sa nemení úhrn podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, drobná stavba, nadstavba a prístavba s výmerou podlahovej plochy do 25 m2, stavba alebo časť stavby zdravotníckeho zariadenia, slúžiaca materským školám, slúžiaca na športové účely, slúžiaca na účely múzea, knižnice, galérie, a iné.
Poplatníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bolo ako stavebníkovi vydané stavebné povolenie, rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením, rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby alebo ktorá ako stavebník ohlásila stavbu stavebnému úradu.
Sadzba poplatku za rozvoj je od 3 eur do 35 eur za každý, aj začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti stavby. Základom poplatku za rozvoj je výmera nadzemnej časti podlahovej plochy realizovanej stavby v m2.
Obec môže vyrubiť poplatok za rozvoj podľa tohto zákona prvýkrát na stavbu, na ktorú bolo vydané stavebné povolenie po účinnosti tohto zákona, najskôr však zavedením poplatku za rozvoj všeobecne záväzným nariadením obce.
Sadzbu poplatku za rozvoj môže obec ustanoviť alebo zmeniť všeobecným záväzným nariadením iba k 1. januáru kalendárneho roka, prípadne ak obec prvýkrát zavedie poplatok za rozvoj všeobecne záväzným nariadením obce počas roku 2017, sadzbu poplatku za rozvoj môže obec ustanoviť najskôr ku dňu účinnosti takéhoto všeobecne záväzného nariadenia obce.
Tento zákon nadobúda účinnosť 31. decembra 2016.
Odporúčame Vám sledovať všeobecné záväzné nariadenia obcí zverejnené na ich príslušných webových stránkach pre prípad, že by obec ustanovila na svojom území poplatok za rozvoj, ktorý by sa vzťahoval na Vašu stavbu. V prípade ďalších otázok a prípadnej asistencie v danej problematike nás neváhajte kontaktovať.