Digitalizácia ako nástroj
Digitalizácia fascinuje ľudí po celom svete. Prináša zjednodušenie každodenných procesov a poskytuje viac času na iné aktivity. Je však často zamieňaná s pojmom automatizácia, ako sa teda tie dva pojmy odlišujú?
Digitalizácia je prevod primárnych dokumentov do digitálnej (teda strojom čitateľnej) podoby. Jej funkcia nadobúda väčší význam, najmä ak sa vraciame k dokumentom, ktoré vznikli
dávnejšie ako sú vzácne rukopisy či stará tlač, ktoré je takto možné uchovať pre ďalšie generácie bez poškodenia. V modernej dobe digitalizácia predstavuje šetrenie priestoru, energií a samotnej prírody, a teda je to krok do budúcna.
Na druhej strane automatizácia predstavuje tvorbu samostatne pracujúcich procesov v oblasti výroby, riadenia, triedenia dát či vykonávania rôznych funkcii v podniku, ktoré fungujú bez priameho zásahu človeka
Digitalizácia je však často súčasťou automatizácie a naopak. Digitálne technológie boli taktiež prenesené aj do podnikania a nenávratné toto prostredie ovplyvnili. Digitalizácia v tomto odvetví posunula myslenie orientované na zákazníka na vyššiu úroveň v každom procese organizácie od plánovania stratégie, cez jej realizáciu až k samotnej kontrole.
Digitalizácia v legislatívnej podobe
Novela zákona o účtovníctve ustanovuje nové možnosti transformácie dokumentov z listinnej formy do elektronickej formy a uvádza, kedy už nie je potrebné uchovávať listinný účtovný záznam, ak bol transformovaný na elektronický účtovný záznam. Elektronický záznam musí však spĺňať štyri podmienky podľa § 31 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, teda účtovná jednotka musí zabezpečiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť účtovného záznamu od okamihu vyhotovenia účtovného záznamu alebo od okamihu prijatia alebo sprístupnenia účtovného záznamu. Je teda na každom podnikateľovi, každej spoločnosti ako sa rozhodne viesť svoju ekonomickú agendu, či naďalej v listinnej forme alebo digitálne.
Čo Vám vieme digitalizáciou priniesť: