Dňa 2.4.2020 parlament prijal návrh zákonníka práce, v zmysle čoho sa v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie / núdzového stavu / výnimočného stavu (ďalej len „krízová situácia“) a počas dvoch mesiacov po odvolania krízovej situácie mali uplatňujú nasledovné zmeny:
- Možnosť výkonu práce z domácnosti, ak to povaha práce umožňuje.
- Skrátenie oznamovacej povinnosti zamestnávateľa vopred v prípade organizácie pracovného času z týždňa na 2 dní s platnosťou najmenej na jeden týždeň. Ďalej sa navrhuje, aby zamestnávateľ mohol použiť hodiny, za ktoré poskytol náhradu mzdy z dôvodu prekážky v práci na jeho strane tak, aby zamestnancovi nenariaďoval v budúcnosti prácu nadčas, ale použil tieto hodiny. Rozsah tohto času by nepresiahol rozsah práce nadčas, teda 400 hodín v kalendárnom roku.
- V prípade čerpania dovolenky sa oznamovacia povinnosť zamestnávateľa vopred skracuje na 7 dní resp. na 2 dní – nevyčerpané dovolenky.
- Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie, pričom za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy. Takýto zamestnanec je zároveň uznaný dočasne za práceneschopného – tzv. pandemická PN.
- Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu celkom alebo z časti pre zastavenie / obmedzenie činnosti zamestnávateľa na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo v dôsledku vyhlásenia krízovej situácii, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume 80 % jeho priemerného zárobku, najmenej však v sume minimálnej mzdy.
- Predlžuje sa podporné obdobie nezamestnanosti o jeden mesiac poistencom, ktorým uplynie podporné obdobie v čase krízovej situácie.
- Ďalšie zmeny pribudli aj v zákone o BOZP týkajúce sa oboznamovacie povinnosti pri prijatí nového zamestnanca alebo preradení zamestnanca na iné pracovisko.
Celý zákon si môžete dočítať v nasledujúcom dokumente:
Novela zákonníka práce v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony