Národná rada Slovenskej republiky dňa 7. decembra 2017 schválila zákon č. 344/2017 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) a ktorým sa mení zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Do novely zákona sú zapracované ďalšie opatrenia, ktoré vyplývajú z povinnosti Slovenskej republiky implementovať nástroje Akčného plánu BEPS (Base Erosion and Profit shifting) a tiež Smernice Rady (EÚ) 2016/1164 – tzv. „ATAD“ (Anti-Tax Avoidance Directive).
Ide najmä o pravidlá proti praktikám vyhýbania sa daňovým povinnostiam, ktoré majú priamy vplyv na fungovanie vnútorného trhu a posilnenia úrovne ochrany proti agresívnemu daňovému plánovaniu, pravidiel proti narúšaniu základu dane a presunu ziskov mimo územia SR.
Novela zákona sa dotýka tak dani z príjmov fyzických osôb, ako aj zdaňovania právnických osôb. Schválenie znenie zákona o dani z príjmov nadobudla účinnosť 1. Januára 2018.
Vyberáme pre Vás najdôležitejšie zmeny v zákone o dani z príjmov:
- Osobitný daňový režim pre komerčné využívanie nehmotných aktív
Do zákona o dani z príjmov sa dostali nové paragrafy, ktoré oslobodzujú príjmy (výnosy) z odplát za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie udelených a registrovaných patentov a úžitkových vzorov, ale aj z použitia alebo za použitie počítačových programov (softvér), ďalej patentov a úžitkových vzorov využívaných pri výrobe výrobkov (tzv. vnorené aktíva). Podmienkou uplatnenia tohto oslobodenia je, že uvedené predmety duševného vlastníctva sú výsledkami výskumu a vývoja vykonávaného daňovníkom, to znamená, že sú výsledkom vlastnej činnosti daňovníka vykonávanej na území SR. Oslobodenie vo výške 50 % sa vzťahuje výlučne na právnickú osobu, ktorá je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, prípadne na daňovníka, ktorý vykonáva činnosť na území SR prostredníctvom stálej prevádzkarne, avšak dané predmety duševného vlastníctva musia byť funkčne spojené s touto stálou prevádzkarňou v SR.
- Zdanenie podielov na zisku spoločníkov verejných obchodných spoločností a komplementárov komanditných spoločností
Navrhlo sa spresnenie zdanenie podielov na zisku, podielov na likvidačnom zostatku a vyrovnacích podielov spoločníkov verejných obchodných spoločností a komplementárov komanditných spoločností. Zdanenie sa uplatní v prípadoch, ak im plynú tieto príjmy z dôvodu, že uvedené spoločnosti majú majetkovú účasť na inej obchodnej spoločnosti (napr. s.r.o., a.s.) alebo družstve. Táto zmena v zákone prikazuje spoločnosti -príjemcovi príjmov preukázať konečného príjemcu podielov na zisku. V prípade, že daná spoločnosť nevie preukázať konečného príjemcu (spoločníka) podielov na zisku, vyplácajúca spoločnosť je povinná zraziť daň na našom území z celej sumy a to sadzbou dane 35%.
- Spresnenie definície stálej prevádzkarne
Do zákona sa dostala spresnená definícia pojmu stála prevádzkareň, ktorá už zohľadňuje novodobé modely podnikania prostredníctvom digitálnej platformy na území SR. Týmto krokom SR napĺňa odporúčania projektu BEPS, ktorej cieľom je zamedziť vyhýbanie sa daňovej povinnosti aj prostredníctvom úmyselnému rozdeľovaniu činností navzájom prepojených daňovníkov do niekoľkých kratších činností, z ktorých ani jedna nepresiahne 6 mesiacov. Na základe novely zákona takéto činnosti vykonávané daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a jeho závislými osobami sa od nového roka budú považovať za jeden celok, ak tieto činnosti spolu súvisia a na sebe nadväzujú. Spresňuje sa takisto aj podmienka vzniku tzv. agentskej stálej prevádzkarne.
- Zdaňovanie pri odchode – exit taxation
Zavádza sa tzv. fikcia predaja presúvaného majetku. Cieľom tejto úpravy je, aby daňovník, ktorý presúva majetok a mení svoju daňovú rezidenciu mimo územia SR, zdanil na území SR ekonomickú hodnotu všetkých kapitálových ziskov, ktoré vytvoril na území SR. Presunom majetku sa rozumie aj presun majetku do stálej prevádzkarne v zahraničí. Novela zákona takéto zdaňovanie označuje ako zdanenie nerealizovaných ziskov, vzhľadom k tomu, že nedôjde k skutočnému predaju majetku, ale iba k presunu. Na zdanenie sa uplatní sadzba dane 21 %, nakoľko zdanenie sa týka len právnických osôb. , Daňovník môže požiadať o úhradu dane v splátkach po dobu 5 rokov.
- Pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti
Pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti budú účinné v zákone o dani z príjmov od 01.01.2019. Hlavným motívom týchto pravidiel je zabrániť narúšaniu základu dane na území SR a presunu ziskov mimo územia SR. Pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti majú za následok priradenie príjmov nízko zdaňovanej kontrolovanej dcérskej spoločnosti jej materskej spoločnosti. Ide o príjmy, ktoré boli umelo odklonené na dcérsku spoločnosť. Predmetné pravidlá sa vzťahujú aj na príjmy stálych prevádzkarní.
- Nepeňažné vklady ocenené už len v reálnych hodnotách
Novela zákona zavádza úpravu nepeňažných vkladov, ktoré bude možné na daňové účely realizovať iba v reálnych hodnotách. Iba v reálnych hodnotách bude možné realizovať nielen vklady realizované v rámci slovenských transakcií, ale aj individuálne vklady resp. vklady podniku alebo jeho časti mimo územia SR. Realizovanie v pôvodných cenách je možné iba pri určitých výnimkách, ako sú individuálny vklad, ktorým je cenný papier alebo obchodný podiel, ďalej vklad podniku alebo jeho časti, ak prijímateľom nepeňažného vkladu je daňovník so sídlom v členskom štáte EÚ alebo EHP a na území SR zostáva majetok, ak štát prijímateľa nepeňažného vkladu umožňuje prevzatie majetku iba v pôvodných cenách, prípadne ak prijímateľ nepeňažného vkladu má na výber medzi reálnym ocenením a pôvodnými cenami.
- Zlúčenie, splynutie alebo rozdelenie obchodných spoločností alebo družstiev v reálnych hodnotách
Od nového roka sa upravuje oblasť zlúčenia, splynutia alebo rozdelenia obchodných spoločností alebo družstiev. Novela ustanovuje, že sa bude uplatňovať iba daňový režim v reálnych hodnotách. Režim uplatňovania v pôvodných cenách sa uplatní iba v prípade splnenia podmienok stanovených v zákone. Na splynutie, zlúčenie a rozdelenie spoločnosti sa použijú pôvodné ceny, ak bol návrh zmluvy o splynutí, zmluvy o zlúčení alebo projektu rozdelenia spoločnosti schválený predo dňom nadobudnutia účinnosti tohto zákona a návrh na zápis splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti do obchodného registra bol podaný najneskôr do 90 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona.